PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojsko sprzedaje stołeczny zabytek

  • PAP    8 lipca 2012 - 09:50
Wojsko sprzedaje stołeczny zabytek

Agencja Mienia Wojskowego wystawiła na sprzedaż zlokalizowaną w centrum Warszawy działkę z wieżą artyleryjską będącą najstarszą częścią Fortu Traugutta. Przetarg zaplanowano na początek sierpnia.
Wpisana do rejestru zabytków nieruchomość zlokalizowana jest Śródmieściu przy ul. Międzyparkowej, w rejonie ulic Słomińskiego i Bonifraterskiej. Obiekt znajdujący się na jej terenie powstał w 1834 r. Dwukondygnacyjny budynek zbudowany na planie niepełnego pierścienia od góry obsypany jest ziemią; ma wewnętrzny kolisty dziedziniec zamknięty murem z bramą wjazdową.

Budowla składa się z kilkudziesięciu pomieszczeń o funkcji biurowej, magazynowej i użytkowej. Większość z nich jest przechodnia, jedynie kilka stanowi osobne pokoje. Pomieszczenia mają łukowe sklepienia, w oknach zamontowane są kraty.

Nieruchomość do grudnia 2010r. wykorzystywana była jako Archiwum Wojskowe, obecnie jest nieeksploatowana. Budynek wieży ma 1.610 m2 powierzchni użytkowej i kubaturę 19.077 m3; działka liczy 0,2313 ha.

Cena wywoławcza nieruchomości to 4,5 mln zł netto. Nabywcy udzielona zostanie 50 proc. bonifikata od wylicytowanej ceny z tytułu wpisu do rejestru zabytków.

Fort Aleksieja (Traugutta) to jeden z Fortów Cytadeli Aleksandrowskiej, stanowiącej trzon Twierdzy Warszawa. Wzniesiona w latach trzydziestych i czterdziestych XIX wieku Cytadela, spełniała głównie funkcje więzienne. Obecnie Fort znajduje się na terenie parku sportowego im. Kusocińskiego. Jest jedynym z umocnień wokół Cytadeli, które zachowało części swojego układu ziemnego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.