PARTNER PORTALU
  • BGK

Wójt, który przegrał wybory, może rządzić gminą

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    4 marca 2011 - 07:46

Nowo wybrani wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą mieli trzy miesiące na złożenie ślubowania. Po bezskutecznym upływie tego terminu w gminie odbędą się wybory.
Ustawa o samorządzie gminnym zawiera luki. Dobrym przykładem tego jest sytuacja w Oświęcimiu i Goczałkowicach-Zdroju – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

W pierwszym mieście ubiegłoroczne wybory przegrał dotychczasowy prezydent. Zastąpić go miał nowy przedstawiciel lokalnej społeczności, ale dotychczas nie złożył ślubowania. W Goczałkowicach z kolei wygrał dotychczasowy wójt, ale do tej pory nie ślubował. W obu wypadkach przeszkodą do złożenia ślubowań przed radą są problemy zdrowotne nowych włodarzy.

Zgodnie z samorządową ustawą ustrojową objęcie obowiązków przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta następuje z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania. Do tego czasu jego zadania wykonuje dotychczasowy wójt.

Specjalną procedurę ustawa o samorządzie gminnym przewiduje dopiero w razie wygaszenia mandatu wójta. W takiej sytuacji jego funkcję do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta pełni osoba wyznaczona przez prezesa Rady Ministrów.

Sytuację rozwiązać ma projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, który został skierowany do pierwszego czytania w komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Wprowadza on możliwości powołania przez premiera osoby, która przejmie wykonywanie zadań i kompetencje prezydenta, burmistrza czy wójta – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.