PARTNER PORTALU
  • BGK

Wójt lub burmistrz w Senacie?

  • pt    23 września 2014 - 15:15
Wójt lub burmistrz w Senacie?

Poszerzenie reprezentacji obywateli w Senacie o przedstawicieli samorządu terytorialnego szczebla gminnego oraz wzmocnienie pozycji polityczno-ustrojowej Senatu RP ma zapewnić projekt posłów SLD.
Grupa posłów SLD wniosła projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym.

Posłowie proponują, żeby w art. 1.  ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez skreślenie wyrazów: "lub senatora" zezwolić na łącznie funkcji prezydenta, burmistrza lub wójta z mandatem senatora.

 Czytaj: PKW o wykorzystaniu techniki elektronicznej w wyborach

Zdaniem autorów stworzy to możliwość poszerzenia reprezentacji obywateli w Senacie o przedstawicieli samorządu terytorialnego szczebla gminnego oraz wzmocnienia pozycji politycznoustrojowej Senatu RP.

Jak przypominają posłowie regulacje o charakterze zakazu łączenia funkcji wójta z miejscem zatrudnienia i pełnienia innych funkcji publicznych wprowadzane były w rzeczywistości początkowo w odniesieniu do członków zarządu.

 Czytaj też: Polacy niewiele wiedzą o jednomandatowych okręgach wyborczych

Obecnie są one zawarte w ustawie o samorządzie gminnym oraz w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje, a także w pewnym stopniu w ustawie kodeks wyborczy.

W wyniku dość pospiesznego wprowadzania reformy administracji publicznej przez Rządy AWS i UW i następującymi po wprowadzeniu tej reformy nowelizacjami u.s.g. poszerzono zakaz łączenia funkcji wójta (i jego zastępcy) z innymi funkcjami. Pierwotny zakaz dotyczył łączenia jej z członkostwem w zarządzie powiatu i województwa oraz zatrudnieniem w administracji rządowej.

W toku procesu legislacyjnego pojawiały się dodatkowe zakazy w tym zakaz łączenia funkcji wójta z mandatem senatora, zmiany te wprowadzono ustawą z dnia 11 kwietnia 2001.

Uchwalenie nowelizacji doprowadzi do „nowego otwarcia” na miarę wyborów do Senatu które miały miejsce 4 czerwca 1989 roku – argumentują autorzy nowelizacji.

Ich zdaniem obecna formuła wyłaniania reprezentacji obywateli w Izbie Wyższej Parlamentu jest często krytykowana czym prowadzi do osłabienia jego pozycji polityczno-ustrojowej.

Obecny stan rzeczy wymaga korekty, a proponowana zmiana daje możliwość wzmocnienie pozycji Senatu RP. Wprowadzenie niniejszą nowelizacją zmian umożliwi przekształcenie Izby „refleksji i zadumy” w prężniej działający organ władzy ustawodawczej – piszą posłowie SLD.

Posłowie zaznaczają, że proponowana nowelizacja nie ingeruje w sposób wyłaniania reprezentantów obywateli w Senacie, ale prowadzi do stworzenia możliwości wyboru osób o dużym doświadczeniu w zakresie rozwiazywania problemów społeczności lokalnych, którzy dodatkowo cieszą się zaufaniem społecznym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.