Wójt może żądać opinii sanepidu przed rejestracją żłobka

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 10-06-2011
  • drukuj
Podczas wizytacji lokalu poprzedzającej zarejestrowanie żłobka gmina może żądać od zakładającego placówkę sanepidu i straży pożarnej, które potwierdzają bezpieczne warunki przebywania dzieci.
Wójt może żądać opinii sanepidu przed rejestracją żłobka

Osoby, które chcą prowadzić miejsca opieki nad małymi dziećmi w formie żłobka lub klubu dziecięcego, muszą zarejestrować je w gminie – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Samorządy chcą opłat za pobyt w żłobkach

W tym celu muszą złożyć wniosek i dołączyć do niego odpowiednie dokumenty, m.in. oświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON i identyfikacji podatkowej NIP, o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie oraz o spełnianiu warunków lokalowych.

Czytaj też:  Prowadzisz żłobek? Pamiętaj o wpisowym

Do wglądu trzeba przedstawić tytuł prawny, np. umowę najmu lokalu, w którym będzie sprawowana opieka.

Ponadto zgodnie z art. 29 ustawy z 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. nr 45, poz. 235) przed wpisaniem do rejestru wójt, burmistrz lub prezydent miasta wizytuje lokal, aby sprawdzić, czy przebywające w nim dzieci będą bezpieczne.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w razie powzięcia jakichkolwiek wątpliwości co do tego, czy lokal spełnia te standardy, urzędnicy wizytujący go mogą żądać przedstawienia do wglądu innych dokumentów.

Mają do tego prawo, jeżeli od ich przekazania będzie uzależnione wydanie zgody na zarejestrowania żłobka lub klubu dziecięcego. Takimi dokumentami mogą być np. opinia właściwego inspektora sanitarnego lub komendanta straży pożarnej o spełnianiu przez lokal wymagań określonych w przepisach techniczno-budowlanych oraz przepisach o ochronie przeciwpożarowej – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU