PARTNER PORTALU
  • BGK

Wójt nie złożył ślubowania? Premier wskaże zastępcę

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    31 marca 2011 - 08:27

Niezłożenie ślubowania w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów będzie jednoznaczne ze zrzeczeniem się mandatu przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Posłowie z sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej rozpatrzą dzisiaj sprawozdanie podkomisji dotyczące nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym – zapowiada „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowe przepisy nakładają na premiera obowiązek powołania osoby, która przejmie wykonywanie zadań wójta, w sytuacji kiedy po wyborach nie złożył on ślubowania z powodu przemijającej przeszkody określonej w art. 28g ust. 1., czyli np. tymczasowego aresztowania czy niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni.

Osoba ta będzie pełniła funkcje do czasu wyboru nowego włodarza gminy. Rozwiązanie to pozwoli uniknąć takich sytuacji, jak w Oświęcimiu, gdzie mimo przegrania zeszłorocznych wyborów samorządowych gminą zarządza dotychczasowy prezydent (zabierz głos/oceń prezydenta). Wszystko dlatego, że zwycięzca z powodów zdrowotnych nie może złożyć ślubowania.

Czytaj też: Prezydent Oświęcimia przewieziony

Prezydent-elekt Oświęcimia na neurologii

Prezydent-elekt opuścił szpital

Dodatkowo nowelizacja przewiduje, że niezłożenie przez nowo wybranego szefa gminy ślubowania w terminie trzech miesięcy od daty ogłoszenia wyników wyborów będzie jednoznaczne z odmową jego złożenia. W konsekwencji rada gminy może wygasić mandat nowo wybranego szefa, a w gminie odbędą się wybory przedterminowe – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Wójt, który przegrał wybory, może rządzić gminą

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.