PARTNER PORTALU
  • BGK

Wójt obniży podatek od nieruchomości

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    6 maja 2011 - 05:39
Wójt obniży podatek od nieruchomości

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta mogą wydać decyzję obniżającą podatek od nieruchomości nawet po pięciu latach od powstania zobowiązania.
Przeszkodą do wydania po pięciu latach decyzji zmniejszającej podatek od nieruchomości nie jest art. 68 Ordynacji podatkowej (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeśli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

W szczególnych sytuacjach przepis pozwala na wydanie decyzji w ciągu pięciu lat. Zdaniem organów podatkowych po tym okresie nie można wydać kolejnej decyzji zmieniającej decyzję ostateczną ustalającą podatek od nieruchomości.

WSA w Poznaniu nie zgodził się z taką wykładnią przepisów. Stwierdził, że nie mają zastosowania art. 245 par. 1 pkt 3 lit. b) i oraz art. 68 Ordynacji podatkowej. Z tego pierwszego przepisu wynika, że organ podatkowy odmawia uchylenia dotychczasowej decyzji, jeśli nie może wydać nowej decyzji z uwagi na upływ terminów 3 i 5 lat.

Według sądu przepisy te odnoszą się do ustalenia nowego zobowiązania podatkowego, a to powstaje w sytuacji zwiększenia obciążenia podatkiem. WSA uznał, że jeśli podatnik zapłacił podatek, to organ podatkowy może wydać decyzję obniżającą go bezterminowo – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.