PARTNER PORTALU
  • BGK

Wójt Tarłowa z prokuratorskimi zarzutami

  • PAP/JS    10 marca 2017 - 20:29
Wójt Tarłowa z prokuratorskimi zarzutami
Sprawa dotyczy drugiej tury wyborów na wójta gminy Tarłów, w której zmierzyli się w niej Leszek W. i Lech Wąsik. (fot.sxc.hu)

Sześciu osobom, w tym wójtowi gminy Tarłów (świętokrzyskie) kielecka prokuratura postawiła zarzuty związane z wyborami samorządowymi w 2014 r.
Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód prowadzi od ubiegłego roku śledztwo przeciwko sześciu osobom, wśród których są wójt gminy Tarłów Leszek W., sekretarz tej gminy Robert Cz. i pracownik urzędu Dariusz L. Trzy pozostałe osoby nie są związane z urzędem. Wszystkim przedstawiono w tym tygodniu zarzuty związane z przeprowadzeniem wyborów samorządowych w 2014 r.

"Chodzi o nieprawidłowości przy sporządzaniu list wyborców i pełnomocnictw wyborczych w tamtym czasie. Związane to było z niedopełnieniem obowiązków i przekroczeniem uprawnień przez tych funkcjonariuszy. Wszystkie te osoby mają również zarzut poświadczenia nieprawdy w dokumentach, wyłudzania poświadczenia nieprawdy oraz posługiwania się tego rodzaju dokumentami" - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz.

Decyzją prokuratora - podjętą jako środek zapobiegawczy - Leszek W., Robert Cz. i Dariusz L. zostali zawieszeni w czynnościach służbowych w Urzędzie Gminy w Tarłowie. Zakazano im też kontaktowania się z ustalonymi osobami i wyznaczono poręczenia majątkowe odpowiednio w wysokości 15 tys., 12 tys. i 8 tys. zł.

Sprawa dotyczy drugiej tury wyborów na wójta gminy Tarłów, w której zmierzyli się w niej Leszek W. i Lech Wąsik. Wójt wygrał różnicą zaledwie sześciu głosów. Jak się okazało, przed decydującym głosowaniem do list wyborczych dopisano ponad 30 osób - śledczy podejrzewają, że dokonano tego na podstawie nieprawdziwych oświadczeń.

Lokalne media podają, że Leszek W. i Lech Wąsik w Tarłowie konkurują ze sobą już ponad 20 lat. Pierwszy rządził z przerwami od 1982 r., gdy jako 27-latek został najmłodszym w kraju naczelnikiem gminy. Potem, od 1992 r. naprzemiennie sprawują ten urząd.

Za zarzucane czyny podejrzanym grozi do 5 lat więzienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.