PARTNER PORTALU
  • BGK

Wójt tylko jako organ może zaskarżyć uchwałę

  • przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 listopada 2009 - 08:31

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną w sprawie.
"Wójt gminy, który nie działa jako organ, ale osoba prywatna, nie ma legitymacji do zaskarżenia uchwały odmawiającej mu absolutorium z uwagi na niewykonanie budżetu" - pisze dziś "Dziennik Gazeta Prawna.

"Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną na uchwałę rady gminy w sprawie nieudzielenia absolutorium dla wójta. (...) Spór w sprawie dotyczył budżetu gminy za 2007 rok. Rada gminy nie udzieliła wójtowi absolutorium. Uznała, że wójt nie wykonał budżetu. Wójt wezwał radę do usunięcia naruszenia prawa. Wskazał, że uchwała narusza interes prawny wójta jako osoby odpowiedzialnej za wykonanie budżetu. W jego ocenie budżet za rok 2007 został zrealizowany w ogromnej części. Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu.

Rada gminy uznała wezwanie wójta za bezzasadne. W jej ocenie wójtowi nie przysługuje skarga na podstawie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, ponieważ nie ma on interesu prawnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, że wójt może zaskarżyć uchwałę o nieudzieleniu absolutorium. Ostatecznie oddalił jednak skargę" - czytamy w gazecie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.