PARTNER PORTALU
  • BGK

WORD w Częstochowie na celowniku NIK. Lista nieprawidłowości nie ma końca

  • MN    18 sierpnia 2017 - 13:25
WORD w Częstochowie na celowniku NIK. Lista nieprawidłowości nie ma końca
NIK w sprawie częstochowskiego WORD skierował zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury. (fot. WORD Częstochowa)

Dyrektor WORD w Częstochowie podejmował samowolne decyzje. Efekt? Zakupiono np. budynek za ponad 2 mln zł, którego wartość rynkowa nie przekraczała 1 mln zł. Budynek - dodajmy - obciążony hipoteką.
• Złe gospodarowanie majątkiem własnym i niewłaściwe zarządzanie zasobami ludzkimi w latach 2008-2016 zarzuca częstochowskiemu WORD-owi NIK.

• Wskutek braku części procedur i naruszania innych WORD doznał wówczas m.in. uszczerbku finansowego na kwotę przekraczającą milion złotych.

• Strata ta była konsekwencją decyzji o zakupie obciążonego hipotecznie budynku hotelowego za cenę przewyższającą jego wartość.

****

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego są jednostkami podległymi marszałkom województw. W przypadku Częstochowy można jednak uznać, że brakowało komunikacji na linii ośrodek-marszałek, bo lista nieprawidłowości ośrodka nie ma końca. 

NIK przypomina, że w 2012 roku częstochowski WORD wystąpił z inicjatywą budowy Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy w celu prowadzenia działalności doszkalającej. Opracowany harmonogram prac, obejmujących budowę infrastruktury (płyta poślizgowa, plac manewrowy, parking, drogi dojazdowe itd.), przewidywał ukończenie inwestycji do końca 2020 r. Pierwszy etap inwestycji, pozwalający na rozpoczęcie szkoleń, miał być sfinalizowany do końca października 2014 r

W związku z planowaną budową Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy, w kontrolowanym okresie 2008-2016 w częstochowskim WORD doszło do szeregu nieprawidłowości.

Czytaj też: NIK nie zostawia suchej nitki na nadawaniu uprawnień kierowcom

Po pierwsze, koszty pierwszego etapu budowy Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy zapisane w programie finansowo-użytkowym (ponad 10 mln zł), znacznie przekraczały koszty podobnych inwestycji w innych WORD-ach. Przykładowo, w Zielonej Górze podobna inwestycja kosztowała o 4 mln zł mniej.

Co więcej, nie wykonano w terminie wyznaczonym na październik 2014 r. prac ujętych w harmonogramie pierwszego etapu inwestycji. Do czasu zakończenia kontroli NIK (luty 2017 r.) prace te nawet nie zostały nawet rozpoczęte.

Dyrektor WORD samowolnie rozszerzył zakres inwestycji, decydując o zakupie - w ramach tej inwestycji - budynku hotelowego za kwotę 2,1 mln zł netto. Zlecona przez NIK wycena tej nieruchomości wykazała jej wartość na 995 tys. zł. Ponadto, w chwili zakupu hotel obciążony był hipotecznie na kwotę 576 tys. zł!

Czytaj też: Skutery miejskie w Poznaniu okazały się hitem

Zakup hotelu nie został uwzględniony ani w planie inwestycyjnym na rok 2013, opiniowanym przez Zarząd Województwa, ani w rocznym sprawozdaniu z wykonania tego planu. Zakupiony przez WORD budynek do dziś nie jest użytkowany.

Lista grzechów jest zresztą dużo większa. Wspomnieć można jeszcze, że kosztorysy umów-zleceń były sformułowane ogólnikowo, WORD prowadził rekrutację pracowników bez konkursów i ogłoszeń publicznych, ośrodek nie zalecił się także do decyzji prezydenta miasta, aby nasadzić drzewa w zamian za wycinkę na zakupionej działce.

- Ogólny brak nadzoru nad zarządzaniem działalnością WORD i źle określone kompetencje administracyjne i finansowe doprowadziły do skumulowania nadmiernych uprawnień w rękach dyrektora WORD, który m.in. podejmował samowolne decyzje inwestycyjne – pisze NIK.

Prezes NIK skierował do Prokuratora Generalnego zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Kreatywny Samorządowiec, 2017-08-21 18:16:32

    A ten Dyrektor WORD, który znacznie przekroczył swoje kompetencje, był z jakiego nadania? Smorządowiec z własną inicjatywą, którą teraz próbują mu ograniczyć?