PARTNER PORTALU
  • BGK

Worki z piaskiem zamiast nowej ustawy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    19 stycznia 2011 - 06:13
Worki z piaskiem zamiast nowej ustawy

Po ubiegłorocznej powodzi miała powstać ustawa przeciwpowodziowa z rozwiązaniami umożliwiającymi niesieni pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. Prace nad nią zaczęły się jesienią i szybko stanęły.
Znów strażacy układają na wałach worki z piaskiem, a tzw. dużej ustawy, która miała zawierać pakiet rozwiązań przeciwpowodziowych, jak nie było, tak nie ma. Jeśli dojdzie do powodzi na dużą skalę, konieczna będzie kolejna improwizacja i przepychane przez Sejm specustawy. Kolejne nierozwiązane kwestie to brak powszechnych ubezpieczeń klęskowych i zakazu budowy na terenach zalewowych – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Duża ustawa przeciwpowodziowa miała być elementem jesiennej ofensywy legislacyjnej rządu. Dotąd nie sporządzono nawet założeń do niej.

Resorty miały ocenić, jakie rozwiązania są potrzebne. Np. infrastruktury miał przygotować wątki dotyczące działania nadzoru budowlanego na zalanych terenach i pomocy w odbudowie, gospodarki rozdział dotyczący pomocy dla przedsiębiorców, a pracy – zasady doraźnej pomocy dla powodzian. 

MSWiA szykuje nowelizację ustawy o zarządzaniu kryzysowym, ale jej założenia mają być gotowe dopiero za dwa miesiące. Prowadzi też wspólnie z ubezpieczycielami prace nad polisami katastroficznymi.

Barierą dla wprowadzenia polis katastroficznych może się okazać brak decyzji politycznych, bo taki system powinien być obowiązkowy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.