PARTNER PORTALU
  • BGK

Wpływy z CIT siedmiokrotnie niższe niż rata janosikowego. Co na to TK?

  • AT    31 stycznia 2014 - 13:26
Wpływy z CIT siedmiokrotnie niższe niż rata janosikowego. Co na to TK?

Do 15 stycznia wpływy z podatku CIT (podatku od przedsiębiorców) wyniosły zaledwie 6,8 mln zł. Tymczasem rata „janosikowego”, którą Mazowsze musiało zapłacić do połowy miesiąca to 54 mln zł. – To najbardziej pokazuje absurdalność tych przepisów – zauważa skarbnik województwa Marek Miesztalski.
- Za miesiąc (4 marca) Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą „janosikowego”. Rozpatrywany będzie wniosek Mazowsza, który złożony był przez marszałka województwa w lutym 2010 r. – Wiążemy z wyrokiem Trybunału duże nadzieje – mówi skarbnik województwa Marek Miesztalski.

Wadliwie skonstruowane przepisy sprawiły, że Mazowsze co roku bardziej musi skupiać się na wygospodarowaniu pieniędzy na „janosikowe” niż na swoim rozwoju. Dotychczas – od 2004 r. – zapłaciło już 6,3 mld zł na rzecz innych regionów, zamrażając własne inwestycje, likwidując dotacje dla organizacji pozarządowych, szkół i instytucji kultury.

Czytaj też:  Janosikowe po senackiej korekcie: piętnastu zadowolonych

Również wydatki na administrację należą do najniższych w kraju – stanowią one zaledwie 3 proc. budżetu Mazowsza. Dane ze sprawozdań finansowych województw za 2012 r.* pokazują wyraźnie, że koszty administracji w przeliczeniu na jednego mieszkańca plasują Mazowsze w końcówce rankingu. Podczas, gdy w województwie lubuskim koszty te wynoszą 57,76 zł na jednego mieszkańca, w województwie mazowieckim jest to 33,61 zł.

Czytaj też:  2013 i 2014 r.: ile kto zapłaci janosikowego?

W tym roku comiesięczna rata „janosikowego” wynosi prawie 54 mln zł. Tymczasem do połowy stycznia (gdy mnął termin wpłaty) wpływy z CIT wyniosły zaledwie 6,8 mln zł. Powtarza się sytuacja, gdy wnoszenie opłaty za bycie pozornie najbogatszym oznacza branie kredytów. Zmienić to może orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który sprawą zajmie się 4 marca.

*Sprawozdania roczne z wykonania budżetów województw za 2012 r., dział 750 – Administracja publiczna w poszczególnych województwach (źródło: Ministerstwo Finansów). Liczba mieszkańców wg danych GUS na 31.12.2011 r.

Zobacz:

wypowiedź skarbnika Marka Miesztalskiego - Trybunał Konstytucyjny

wypowiedź skarbnika Marka Miesztalskiego - bieżąca sytuacja finansowa

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • aaa, 2014-01-31 17:10:37

    Absurd to jest gdy wystawisz fakture i musisz odprowadzic podatek chociaż pieniądze za nią będą później