PARTNER PORTALU
  • BGK

Wpływy z podatków do warmińsko-mazurskiego budżetu podobne do ubiegłorocznych

  • PAP    10 lipca 2013 - 16:47
Wpływy z podatków do warmińsko-mazurskiego budżetu podobne do ubiegłorocznych

Dotychczasowe, tegoroczne wpływy do budżetu województwa warmińsko-mazurskiego z podatków CIT i PIT są porównywalne z ubiegłorocznymi. Budżet województwa nie jest zagrożony, ale musimy z żelazną konsekwencją pilnować wydatków - powiedział skarbnik Marek Bauman.
Jak poinformowano w departamencie finansów i skarbu urzędu marszałkowskiego w Olsztynie, plan dochodów w 2013 roku wynosi 1 mld 182 mln zł a wykonanie dochodów za I kwartał wyniosło 143 mln zł. Plan wydatków na cały rok wynosi 1 mld 275 mln zł a wykonanie wydatków w I kwartale wyniosło 123 mln zł.

Wpływy do budżetu w I kwartale z podatków PIT wyniosły 5 mln 709 tys zł a z podatku CIT 17 mln 310 tys zł. Dla porównania, w ubiegłym roku wpływy w pierwszym kwartale z podatku PIT wyniosły 5 mln 145 tys zł a z CIT - 11 mln 713 tys zł.

W całym ubiegłym roku wpływy z PIT wyniosły 28 mln 366 tys zł a z CIT - 63 mln 939 tys zł.

Skarbnik województwa warmińsko-mazurskiego Marek Bauman powiedział, że "z danych za pierwszy kwartał wynika, że wpływy z podatków CIT i PIT są porównywalne z takim samym okresem ubiegłego roku a nawet nastąpiła sytuacja nietypowa, bo wpływy z CIT są wyższe niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku".

"Nie grozi nam zapaść jak na Mazowszu ale musimy pilnować planu dochodów i wydatków, sprawdzamy miesiąc po miesiącu jak są wpływy do budżetu, z daleko posuniętą ostrożnością realizujemy plan wydatków, zawsze lepiej jest niedoszacować przychody niż przeszacować wydatki"- ocenił skarbnik. Podkreślił, że kwota wpływów z podatków do budżetu województwa nie jest duża w porównaniu z innymi regionami. Pod tym względem warmińsko-mazurskie plasuje się na 14 miejscu spośród 16 województw.

Podkreślił, że w tym roku samorząd wojewódzki realizuje duże inwestycje dofinansowane z unijnych pieniędzy. Chodzi o wydatki rozłożone na wiele lat na instytucje ochrony zdrowia czy kultury prowadzone przez samorząd. Kosztowny jest także program przebudowy dróg wojewódzkich.

"Od samego początku zakładaliśmy, że lepiej jest realizować wieloletnie inwestycje dofinansowane z unijnych dotacji z udziałem własnym samorządu niż jednorazowo w jednym roku wydać pieniądze na inwestycje realizowane wyłącznie przez samorząd wojewódzki"- podkreślił skarbnik.

Planowane na ten rok wydatki na przebudowę dróg wojewódzkich na Warmii i Mazurach mają wynieść 588 mln zł, na remont siedziby Teatru im. Jaracza w Olsztynie - 3,4 mln zł, na modernizację szpitala dziecięcego w Olsztynie 500 tys zł, szpitala wojewódzkiego w Olsztynie 445 tys zł a szpitala wojewódzkiego w Elblągu - 1,8 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: