PARTNER PORTALU
  • BGK

Wracają małe sądy rejonowe

  • PAP/em    1 lipca 2015 - 08:56
Wracają małe sądy rejonowe
Resort sprawiedliwości, znosząc 79 małych sądów rejonowych, argumentował w 2012 r., że budżet państwa oszczędzi m.in. na pensjach prezesów tych sądów, którzy staną się szeregowymi sędziami (fot. fotolia)

Nie ma śladu po reformie Gowina. Przywrócone zostały prawie wszystkie sądy zniesione w 2013 r. Od środy (1 lipca) przywrócone zostały kolejne 34 sądy rejonowe.
Od środy zamiast wydziałów zamiejscowych sądy rejonowe pojawiły się w: Biskupcu, Lidzbarku Warmińskim, Nidzicy, Mogilnie, Żninie, Nowym Mieście Lubawskim, Bytowie, Miastku, Golubiu-Dobrzyniu, Wąbrzeźnie, Radziejowie, Rypinie, Pińczowie, Włoszczowie, Miechowie, Włodawie, Lipsku, Szydłowcu, Janowie Lubelskim, Ostrzeszowie, Wschowie, Brzozowie, Lubaczowie, Ropczycach, Kolbuszowej, Sulęcinie, Sławnie, Kamieniu Pomorskim, Łobzie, Głubczycach, Jaworze, Miliczu, Strzelinie i Wołowie.

Nieudana reforma Gowina

Powrót 34 sądów rejonowych kończy proces wycofywania się z wprowadzonej od początku 2013 r. reformy organizacyjnej w sądownictwie wprowadzonej przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Już wcześniej - od początku tego roku - na mapę sądownictwa wróciło 41 innych sądów rejonowych.

Resort sprawiedliwości, znosząc 79 małych sądów rejonowych, argumentował w 2012 r., że budżet państwa oszczędzi m.in. na pensjach prezesów tych sądów, którzy staną się szeregowymi sędziami. Reforma wywołała jednak protesty m.in. samorządów, które podkreślały wagę i rolę małych sądów w lokalnych społecznościach, przeciwko reformie opowiedziała się też cała sejmowa opozycja oraz koalicyjny PSL.

Przywrócenie sądów odbyło się na podstawie uchwalonej w marcu zeszłego roku tzw. prezydenckiej noweli Prawa o ustroju sądów powszechnych oraz wynikających z niej rozporządzeń podpisanych jesienią zeszłego roku przez jednego z następców Gowina - ministra Cezarego Grabarczyka.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • niezweryfikowany wymiar, 2015-07-01 10:59:58

    ...czyli wracają dobrze płatne etaciki....oooo Pooolsko...