PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrażliwe informacje w straży miejskiej

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    15 lipca 2010 - 08:05
Wrażliwe informacje w straży miejskiej

Do sądu trafił spór o to, czy warszawska straż miejska ma prawo żądać od obywateli informacji o stanie zdrowia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę stołecznej straży na decyzję generalnego inspektora ochrony danych osobowych, lecz zasadnicze pytanie: o legalność zbierania i przetwarzania takich danych, pozostaje aktualne – informuje „Rzeczpospolita”.

Legalność zakwestionowała mieszkanka stolicy, przesłuchana przez straż w charakterze podejrzanej o wykroczenie – nieprawidłowe parkowanie pojazdu. Oprócz podania danych personalnych, adresu miejsca pracy, stanu majątkowego i wysokości miesięcznych dochodów odpowiadała również, czy leczyła się psychiatrycznie lub w poradni przeciwalkoholowej.

Nie ma to nic wspólnego z popełnionym czynem – napisała do Generalnego Inspektora Danych Osobowych, który nakazał usunięcie ostatnich danych. Przepisy nie pozwalają strażom gminnym na zbieranie takich informacji – stwierdził w decyzji.

Innego zdania jest straż stolicy. Twierdzi, że postępuje zgodnie z prawem, bo będąc oskarżycielem publicznym w sprawach o wykroczenia działa na podstawie kodeksu wykroczeń, który pozwala na zbieranie danych o stanie zdrowia.

Sąd uznał , że straż nie przekroczyła prawa, bo ustawa o ochronie danych osobowych mówi, że przetwarzanie takich informacji jest dopuszczalne, jeżeli osoba, której one dotyczą, wyrazi zgodę na piśmie, a taką wyraziła mieszkanka, której sprawa dotyczy – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.