PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: absolutorium dla prezydenta Dutkiewicza

  • pt/pap    21 kwietnia 2016 - 16:53
Wrocław: absolutorium dla prezydenta Dutkiewicza

Rafał Dutkiewicz (fot.wroclaw.pl)

• Wrocławscy radni udzielili prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi absolutorium za wykonanie budżetu w ub. roku.
• Dochody miasta w 2015 r. wyniosły 3,6 mld zł, a wydatki 3,9 mld zł.
Za udzielaniem absolutorium prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi głosowało 21 radnych, przeciw było 15 radnych, przede wszystkim z klubu PiS.

Sprawozdanie z wykonania budżetu przedstawił skarbnik miasta Marcin Urban. Według tego sprawozdania dochody Wrocławia w 2015 r. wyniosły 3,6 mld zł i były wyższe o 76 mln zł niż w 2014 r. Z kolei wydatki budżetowe w ubiegłym roku wyniosły 3,9 mld zł i były o 5 proc. niższe niż wcześniej planowano.

Urzędnicy podają, że w stosunku do roku 2014 wzrosły m.in. wydatki na edukację, dzięki czemu udało się zwiększyć liczbę miejsc w przedszkolach. W związku ze sprawowaniem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury wzrosły również nakłady na kulturę.

Urban podkreślił, że rok 2015 zamknął się deficytem na poziomie 274 mln zł. "To deficyt o 111 mln zł niższy niż planowano" - dodał.

Skarbnik pokreślił również, że miasto ograniczyło tempo wzrostu wydatków bieżących, a wypracowana w ten sposób nadwyżka została przeznaczona na inwestycje. W 2015 r. miasto przeznaczyło na ten cel 715 mln zł, co jest - jak podkreślają urzędnicy - kwotą wyższą o 132 mln zł niż w roku 2014 r.

Prezydent Dutkiewicz podkreślił, że w ubiegłym roku zwiększyły się wpływy do budżetu miasta z podatków PIT i CIT, a bezrobocie we Wrocławiu spadło do rekordowego poziomu 3,4 proc.

Przeciw udzieleniu absolutorium Dutkiewiczowi zagłosowali radni PiS. Szef klubu tej partii w Radzie Miasta Wrocławia Marcin Krzyżanowski skrytykował m.in. to, że "Wrocław w dalszym ciągu się zadłuża". "Efektem tego jest na przykład podniesienie opłat za wodę i ścieki" - mówił Krzyżanowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.