PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław, budżet obywatelski 2016 r.: Blisko 800 zgłoszonych projektów

  • PAP/AT    3 marca 2016 - 13:07
Wrocław, budżet obywatelski 2016 r.: Blisko 800 zgłoszonych projektów

Tegoroczny budżet obywatelski Wrocławia wyniesie 25 mln zł (fot.wroclaw.pl)

• Do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2016 r. zgłoszono 788 projektów.
• Wnioski w formie papierowej wciąż wpływają i ich liczba może przekroczyć 800.
• Na realizację projektów przeznaczono 25 mln zł.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska z biura partycypacji społecznej wrocławskiego magistratu poinformowała na konferencji prasowej w czwartek (3 marca), że wśród zgłoszonych drogą elektroniczną wniosków dominują tzw. projekty rejonowe.

Tegoroczny budżet obywatelski Wrocławia wyniesie 25 mln zł, i po raz pierwszy większość środków będzie przeznaczona na tzw. projekty rejonowe. To odpowiedź na wcześniejsze sugestie mieszkańców, którzy chcieli, by do ich obszarów przypisać określone kwoty. Miasto podzielono na 14 rejonów i na te lokalne projekty przeznaczono w sumie 21 mln zł - po 1,5 mln zł na rejon.

Czytaj też: Budżet obywatelski czyli demokracja reglamentowana

"Projektów ogólnomiejskich jest ok. 150, natomiast tych dotyczących poszczególnych rejonów miasta wpłynęło ponad 630. Najwięcej z nich dotyczy budowy ścieżek rowerowych, obiektów zieleni miejskiej, rekreacyjnych oraz remontów podwórek. Jest również kilka wniosków budowy pomników, ale takie projekty nie mogą być realizowane z budżetu obywatelskiego, bo to wyłączna kompetencja rady miejskiej" - powiedziała Szymczak-Pomianowska.

Jak podano, ze zgłoszeń wynika, że najwięcej projektów dotyczy centrum miasta, gdzie m.in. w śródmieściu zgłoszono ich 98. W pozostałych rejonach ich liczba waha się od 57 do 23.

"Wszystkie zgłoszone wnioski będą teraz wstępnie weryfikowane do końca maja. Potem odbędzie się druga weryfikacja, po której ogłosimy listę zaakceptowanych projektów. Chcemy, by wrocławianie mogli nad nimi głosować na przełomie września i października" - powiedziała Szymczak-Pomianowska.

W tym roku po raz pierwszy w głosowaniu nad wyborem projektów do realizacji będą mogli wziąć udział wrocławianie, którzy ukończyli 16 lat. W poprzednich edycjach prawo głosu mieli tylko pełnoletni mieszkańcy.

W poprzedniej edycji do realizacji zakwalifikowano 79 projektów o wartości 20 mln zł. W 2014 r. na wrocławski budżet obywatelski również przeznaczono 20 mln zł i do realizacji zakwalifikowano 80 projektów. Rok wcześniej edycja pilotażowa zamknęła się kwotą 3 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.