PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław przyjął budżet z rekordowo niskim deficytem

  • PAP/JL    23 grudnia 2015 - 07:20
Wrocław przyjął budżet z rekordowo niskim deficytem
Budżet Wrocławia na 2016 rok ma rekordowo niski deficyt. Fot. Pixabay.com

Przyjęty 22 grudnia budżet na rok 2016 r. ma rekordowo niski deficyt, który wynosi 65,5 mln zł. Dochody Wrocławia wyniosą ponad 3,82 mld zł i są nieco niższe niż w tym roku.
Za budżetem głosowało 21 radnych z rządzącej miastem koalicji Komitetu Rafała Dutkiewicza z Platformą Obywatelską, przeciw było 14 radnych PiS oraz radny SLD – Lewica Razem i radny KWW Bezpartyjni Samorządowcy.

Jak podkreślił skarbnik miasta Marcin Urban, przyszłoroczny budżet jest niemal zrównoważony.

– Udało się utrzymać niski deficyt, a wydatki niemal równoważone są przez dochody miasta. W budżecie na inwestycje przeznaczamy 620 mln zł i jest to jeden z większych w Polsce budżetów inwestycyjnych. Środków na inwestycje będzie więcej w kolejnych latach wraz ze wzrostem pieniędzy europejskich – mówił Urban podczas sesji rady miejskiej.

Nakłady na inwestycje w nowym budżecie są niższe o 200 mln zł niż w roku 2015. Z 620 mln zł przeznaczonych na inwestycje w przyszłym roku, magistrat najwięcej chce wydać na rozbudowę infrastruktury transportowej oraz przygotowanie infrastruktury sportowej na igrzyska sportów nieolimpijskich World Games, które we Wrocławiu odbędą się w 2017 r. Ponad 45 mln zł miasto chce wydać w przyszłym roku na budowę szkół podstawowych i przedszkoli.

Wydatki na World Games krytykuje opozycja. Według radnego PiS Marcina Krzyżanowskiego nie do końca wiadomo na co ma zostać wydanych ponad 20 mln zł, które w budżecie zostały zapisane na organizację tej sportowej imprezy.

– Po naszych pytaniach okazało się, że cześć z tych pieniędzy ma być przeznaczonych na opracowanie koncepcji ceremonii otwarcia i zamknięcia tej imprezy. Czy zasadne są takie wydatki, jeśli na przykład mniej pieniędzy przeznacza się na bezpieczeństwo, budowę dróg czy na zabytki – mówił Krzyżanowski.

W 2016 r. Wrocław zamierza wydać 3 mld 889 mln zł, to o niemal 300 mln zł mniej niż w 2015 r. W projekcie przyszłorocznego budżetu najwięcej zapisano na oświatę i wychowanie – ponad miliard zł, na transport i łączność – 678 mln zł, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska – 459 mln zł, na pomoc społeczną – 355 mln zł, a na gospodarkę mieszkaniową 280 mln zł. 30 mln zł w przyszłorocznym budżecie przeznaczono na realizację projektów wybranych w ramach budżetu obywatelskiego.

Dochody w nowym budżecie będą nieco niższe niż w 2015 r i wyniosą ponad 3 mld 824 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glewes, 2015-12-23 17:23:47

    Zamiecione jest! Wirtualne sztuczki Dudiego!