PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: rekordowy budżet na 2017 r. Jest projekt

  • aw/PAP    15 listopada 2016 - 15:01
Wrocław: rekordowy budżet na 2017 r. Jest projekt
O finansach miasta będą dyskutować w czwartek, 24 listopada, miejscy radni na sesji Rady Miejskiej (fot.UM Wrocław)

• Ponad 4 mld zł po stronie dochodów i ponad 4,2 mld zł po stronie wydatków - tak w liczbach wygląda projekt budżetu Wrocławia na 2017 r.
• Po raz pierwszy w historii zarówno po stornie dochodów, jaki i wydatków budżet stolicy Dolnego Śląska przekroczył 4 mld zł.
Według zaprezentowanego we wtorek (15 listopada) projektu budżetu deficyt w 2017 r. może osiągnąć 165 mln zł i będzie wyższy od zaplanowanego na ten rok o 100 mln zł.

"Nasz budżet na przyszły rok jest ostrożny, a skala deficytu jest związana m.in. z zapowiadaną reformą edukacji i wiążącymi się z tym wydatkami gminy" - powiedział podczas konferencji prasowej skarbnik miasta Marcin Urban.

Większy deficyt - jak podkreślił skarbnik - związany jest również ze stosunkowo małą jeszcze dostępnością środków europejskich. "Czekamy na konkursy. Na chwilę obecną szacujemy, że pieniędzy z funduszy europejskich w 2017 r. będzie mniej o 100 mln zł niż w tym roku" - powiedział.

Podkreślił, że rekordowy budżet po stronie dochodów wiąże się m.in. ze wzrostem dochodów z podatku PIT. "To świadczy o atrakcyjności miasta - coraz więcej osób płaci u nas podatki. To są również większe wpływy, bo ludzie zarabiają lepiej" - mówił Urban.

Na nominalną wysokość budżetu wpłynęły również środki z programu rządowego 500+. Gmina zajmuje się wypłacaniem tych pieniędzy. Dlatego też na pomoc społeczną, skąd wypłacane są pieniądze z programu 500+, w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano ponad 607 mln zł. To o ponad 200 mln zł więcej niż w planach tegorocznego budżetu.

W przyszłym roku gmina Wrocław najwięcej pieniędzy, bo ponad 1,1 mld zł, wyda na oświatę. W stosunku do 2016 r. wydatki te mają wzrosnąć o 45 mln zł. "Te pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę edukacyjną, które będą konieczne w związku z wprowadzaną reformą oświatową. Koszty reformy na przestrzeni kilku lat to po stronie naszego samorządu około 100 mln zł" - powiedział Urban.

Dodał przy tym, że subwencja oświatowa dla gminy Wrocław w przyszłym roku wzrośnie o 20 mln zł. "Ale tak naprawę o 13 mln zł, bo straciliśmy 7 mln zł z dotacji na przedszkola" - wyjaśnił skarbnik.

Ponad 723 mln zł miasto chce w przyszłym roku przeznaczyć na transport, a ponad 142 mln zł na kulturę.

W projekcie przyszłorocznego budżetu ponad 650 mln zł zarezerwowano na inwestycje. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na infrastrukturę drogową - m.in. na dokończeniu budowy obwodnicy Leśnicy. Ponad 50 mln zł otrzyma miejska spółka odpowiedzialna za organizację w przyszłym roku we Wrocławiu igrzysk sportów nieolimpijskich World Games.

Skarbnik poinformował również, że w przyszłym roku zostanie obniżony we Wrocławiu podatek od nieruchomości. O finansach miasta będą dyskutować w czwartek, 24 listopada, miejscy radni na sesji Rady Miejskiej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • glaertes1, 2016-11-16 16:19:56

    A chodniki, ulice - Hubska, Szpitalna, Gajowicka, Tęczowa, Zielińskiego, pl. Muzealny (tory pozostały tam od 1945 roku!) i setki innych! Mam nadzieję, że mieszkańcy pokażą czerwoną kartkę temu Zmiksowanemu Kmiotowi -do wynajęcia!