Wrocław ufundował stypendium za pracę o działalności "żołnierzy wyklętych"

Wrocławski magistrat ufundował stypendium naukowe im. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". Stypendium będą otrzymywać młodzi naukowcy, którzy przedstawią projekt na pracę naukową lub popularyzatorską dot. okresu II wojny światowej i działalności "żołnierzy wyklętych".
Stypendium zostało ufundowane w porozumieniu z Zarządem Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK oraz fundacją Sapere Aude, która zajmuje się popularyzacją wiedzy o gen. Fieldorfie.

Stypendium w wysokości 2 tys. zł miesięcznie przez rok będzie otrzymywać dwoje naukowców, których projekty na pracę naukową lub popularyzatorską zostaną wyłonione w konkursie ogłoszonym przez wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość.

"Projekty mają dotyczyć okresu II wojny światowej bądź okresu tuż po wojnie, związanego z działalnością +żołnierzy wyklętych+" - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Naukowcy zainteresowani udziałem w konkursie mogą zgłaszać projekty do 7 listopada do Ośrodka Pamięć i Przyszłości. Stypendyści zostaną wyłonieni na przełomie roku.

Dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość Marek Mutor podkreślił, że efektem programu stypendialnego będą publikacje. "Forma publikacji tych prac jest otwarta, może to być na przykład strona internetowa lub realizacja filmu o tematyce poruszonej w pracy naukowej" - powiedział Mutor.

August Emil Fieldorf "Nil" (1895-1953) był jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i działaczy polskiego podziemia niepodległościowego. Jako 19-latek zgłosił się na ochotnika do I Brygady Legionów, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym był zawodowym oficerem Wojska Polskiego. Brał udział w kampanii polskiej 1939 r., po jej porażce trafił do Francji, a stamtąd - w 1940 r. - do Anglii.

Po powrocie do okupowanej Polski podjął działalność konspiracyjną początkowo w Związku Walki Zbrojnej, a potem w Armii Krajowej.

Był organizatorem i szefem Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, z-cą komendanta głównego AK, szefem antysowieckiej organizacji NIE. Po wojnie, na podstawie fałszywych oskarżeń o współpracę z okupantem, został skazany na śmierć przez komunistyczny sąd. Wyrok - przez powieszenie - wykonano 24 lutego 1953 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU