PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocławianie wybiorą projekty w ramach budżetu obywatelskiego

  • PAP    22 maja 2013 - 17:14
Wrocławianie wybiorą projekty w ramach budżetu obywatelskiego

Wrocławianie wybiorą w głosowaniu projekty, które zostaną sfinansowane w ramach pilotażowego programu "Wrocławski Budżet Obywatelski". Do programu zgłoszono 242 projekty; głosować będzie można na 128, które przeszły formalną weryfikację.
Projekty można było zgłaszać od 19 marca do 20 kwietnia, a koszt jednego nie mógł przekroczyć 500 tys. zł. Wnioski mogły przygotowywać organizacje pozarządowe oraz grupy co najmniej 15 mieszkańców.

Jak poinformował w środę na konferencji prasowej Jerzy Michalak, przewodniczący komisji opiniującej projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego oraz radny miejski Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza, komisja odrzuciła tylko te projekt, które nie spełniały wymogów formalnych oraz te, których realizacja nie byłaby możliwa. "Chodziło na przykład o niezgodność z planem zagospodarowania przestrzennego" - wyjaśnił Michalak.

Czytaj też: Zgłoszono projekty do budżetu obywatelskiego we Wrocławiu

Wśród inicjatyw, które zostaną poddane pod głosowanie, są m.in. projekty związane z porządkowaniem zieleni miejskiej, budową placów zabaw i boisk, rewitalizacją osiedlowych podwórek, czy remontem chodników.

Na projekty można głosować za pomocą formularza dostępnego od 4 do 17 czerwca na stronie internetowej www.wroclaw.pl, bądź w kilku punktach konsultacyjnych na terenie miasta.

Michalak poinformował, że w głosowaniu mogą brać udział nie tylko mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska, ale również każdy pełnoletni obywatel Polski. "Na przykład studenci z całego kraju, którym zależy, aby rozbudować ścieżkę rowerową" - powiedział radny.

Każdy może oddać jeden głos na pięć wskazanych projektów. Na realizację wybranych w ten sposób przedsięwzięć odpowiednie departamenty urzędu miasta rozpiszą przetargi. Realizacja zwycięskich projektów zakończy się najpóźniej w pierwszym kwartale 2014 r.

Pierwotnie na przeprowadzenie tegorocznego programu "Wrocławski Budżet Obywatelski" magistrat przeznaczył 2 mln zł, jednak prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz już zapowiedział, że kwota ta zostanie zwiększona do ok. 3 mln zł. "Już teraz mogę powiedzieć, że nasz pilotażowy program się powiódł, dlatego w przyszłorocznym budżecie przeznaczymy na jego realizację ok. 20 mln zł" - mówił wcześniej Dutkiewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.