PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrotkarze zazdroszczą rowerzystom statusu

  • GK    2 kwietnia 2012 - 07:08
Wrotkarze zazdroszczą rowerzystom statusu

„Pojazdy mięśniowe”, „pieszy o podwyższonej mobilności” lub „szybki pieszy” – tak rolkarze i wrotkarze chcą być określani w ustawie o ruchu drogowym. Ministerstwo nie widzi takiej potrzeby.
Zgodnie z art. 2 ustawy o ruchu drogowym osoba, która jeździ na rolkach, traktowana jest jako pieszy, więc nie wolno jej jeździć po ścieżkach rowerowych, tylko po chodnikach i miejscach przeznaczonych do ruchu pieszych.

Środowisko rolkarzy i wrotkarzy apeluje, aby ustawodawca unormował ich status. Proponują m.in. wprowadzenie do ustawy o ruchu drogowym rozszerzonej definicji roweru jako pojazdu jednośladowego lub wielośladowego poruszanego siłą mięśni osoby nim jadącej. Obejmowałoby to wtedy też m.in. hulajnogi i wrotki. Proponują także zdefiniowanie nowej grupy pojazdów/pieszych jako „pojazdy mięśniowe”, „pieszy o podwyższonej mobilności”, albo „szybki pieszy” obejmującej nietypowe pojazdy osobiste, łączące cechy roweru i pieszego.

Ponadto, domagają się rozszerzenia dostępności drogi rowerowej na inne pojazdy niesilnikowe.

Podobne rozwiązania funkcjonują w Belgii. Tamtejsze prawo wprowadza kategorię pojazdów definiowaną jako środki przemieszczania nieposiadające silnika. Do nich należą m.in. wrotki i rolki. Status osoby poruszającej się w ten sposób zależy od drogi, po jakiej jedzie. Wrotkarz na chodniku podlega regulacjom dotyczącym pieszego, a na drodze – zasadom obowiązującym rowerzystów. Przepisy wprowadzają również obowiązek oświetlenia, które powinno być przytwierdzone lub noszone przez użytkownika pojazdu.

Mając na uwadze te argumenty, poseł Maciej Orzechowski, zapytał w interpelacji do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, czy i w jaki sposób resort zamierza unormować status osób poruszających się na rolkach lub wrotkach.

Odpowiadając na interpelację, Tadeusz Jarmuziewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej stwierdził, że urządzenia takie jak rolki czy wrotki są przeznaczone do rekreacji lub do uprawiania sportów ekstremalnych, a więc do wykorzystania poza drogami publicznymi. Nie są objęte przepisami o dopuszczeniu pojazdów do ruchu, zawartymi w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Wiceminister potwierdził, że w świetle art. 2 pkt 18 tej ustawy, osobę poruszającą się na drodze na rolkach i wrotkach uważa się za pieszego. Wskazuje na to również art. 60 ust. 2 pkt 4 tej ustawy, który zabrania kierującemu ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu.

– Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, że intencją ustawodawcy jest zakwalifikowanie osób poruszających się przy użyciu tego rodzaju urządzeń do kategorii pieszych – stwierdził wiceminister.

Dodał, że pieszy, w tym także używający wrotek lub rolek, może poruszać się jedynie na poboczu lub chodniku. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, w której obowiązują odmienne zasady ruchu drogowego. Zgodnie z art. 11 ust. 5 ustawy, w strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

– W związku z powyższym, w opinii Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, regulacja statusu osób poruszających się na rolkach i wrotkach jako kategorii odrębnej od pieszych, jak również zakwalifikowanie tych urządzeń w ruchu drogowym jako pojazdów nie znajduje uzasadnienia – ocenił Tadeusz Jarmuziewicz.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Pistacja, 2012-04-02 11:05:46

    zazdroszczą bardzo bo jest czego!!!!