WSA: Augustów legalnie pobiera opłaty za parkowanie w soboty

Samorząd Augustowa nie narusza prawa pobierając w soboty opłaty za parkowanie – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
WSA: Augustów legalnie pobiera opłaty za parkowanie w soboty
Władze Augustowa mają prawo pobierać opłaty za parkowanie także w soboty. Fot. fotolia

Augustów to miasto turystyczne, gdzie przede wszystkim w okresie letnim ruch w weekendy jest wzmożony. Opłaty za parkowanie w mieście obowiązują od maja ub. roku, w płatnej strefie jest ponad 460 miejsc.

Opłaty pobierane są przez sześć dni w tygodniu, nie tylko od poniedziałku do piątku, ale i w soboty. Godzina parkowania kosztuje 1 zł, przy czym w okresie wakacyjnym - od czerwca do końca września - opłata jest dwa razy wyższa.

Skarga prokuratury na uchwałę radnych

Na początku maja tego roku do augustowskiej rady miejskiej wpłynęła skarga miejscowej prokuratury rejonowej na uchwałę o płatnym parkowaniu. Prokuratura zwróciła uwagę, że w ustawie o drogach publicznych jest zapis o tym, iż opłaty pobierane są za postój w strefie płatnego parkowania "w określone dni robocze".

A - w ocenie prokuratury powołującej się m.in. na wyrok WSA w Krakowie i uchwałę NSA - soboty za dzień roboczy uznać nie można. W odpowiedzi na tę skargę Rada Miejska Augustowa argumentowała, że sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i wobec tego uznaje ją za dzień roboczy, na gruncie przepisów ustawy o drogach publicznych.

W czwartek (3.09) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę prokuratury na uchwałę augustowskich radnych dotyczącą płatnego parkowania.

"Zarzuty w niej podniesione nie podważyły legalności skarżonej uchwały" - mówiła, uzasadniając wyrok, sędzia Małgorzata Roleder.

Zaznaczyła przy tym, że sąd administracyjny bada zgodność zaskarżonych aktów (np. uchwał czy decyzji) z prawem, ale nie ma kompetencji do badania ich słuszności czy celowości, a kontrolując zaskarżone akty, nie może się kierować zasadami współżycia społeczno-gospodarczego.

W ustawie nie ma definicji dnia roboczego

Sędzia Roleder mówiła, że w ustawie o drogach publicznych nie ma definicji dnia roboczego, choć jest tam zapis o tym, iż opłaty za parkowanie mogą być pobierane w "określone dni robocze". I uznała, że słuszność ma rada miejska Augustowa odwołując się do ustawowej kategorii dni wolnych od pracy, za które uważane są niedziele i wskazane w przepisach święta, ale nie sobota.

"Wnioskowanie przeciwne (a contrario) prowadzi do wniosku, że skoro sobota nie jest wskazywana jako dzień ustawowo wolny od pracy, to uznać należy, że jest dniem roboczym" - dodała sędzia.

Sąd uznał przy tym, że przywoływane przez prokuraturę orzecznictwo dotyczy przepisów proceduralnych, a nie prawa materialnego, więc nie może być wprost zastosowane przy rozstrzyganiu tej sprawy.

Sąd zwrócił też uwagę, że sobota uznawana jest za dzień wolny od pracy "zwyczajowo" od czasu, gdy zaczął obowiązywać 5-dniowy tydzień pracy, ale - w ocenie WSA w Białymstoku - nie ma to bezpośredniego oparcia w przepisach. "Reasumując sąd uznaje, że sobota jest dniem roboczym, w świetle ustawy o drogach publicznych" - dodała sędzia Roleder.

Wyrok nie jest prawomocny. Przysługuje na niego skarga kasacyjna do NSA. Czy prokuratura z tej możliwości skorzysta, na razie nie wiadomo - na publikacji wyroku nie było ani przedstawiciela prokuratury, ani Urzędu Miejskiego w Augustowie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

W Sopocie parkowanie jest płatne przez cały rok, rownież w niedziele. Dobrze byłoby utrzeć nosa prezydentowi ktory bezkarnie robi sobie w miescie wszystko co chce.

Ja, 2015-09-05 14:47:02 odpowiedz

łupienie ludzi w tym kraju staje się normą. niedługo za stanie obywatela na chodniku trzeba będzie płacić. Urzędas wjechał i zaparkował na mojej posesji, od której ja płacę podatki i poszedł oglądać drogę powinienem zażądać opłaty bo przed urzędem miasta jest parking płatny niestrzeżony (dziwny twór...) ja załatwiając sprawę służbową (nie prywatną) muszę zapłacić min. 2 zł. Pytanie za co i dlaczego. Przy wjeździe samochodem na cmentarz parafialny księżulo pobiera opłatę 50 zł niezależnie od tego jak długo tam przebywam a musiałem wywieźć gruz po remoncie nagrobka. Czy w tym kraju jest jeszcze coś normalnie ludzkiego ? rozwiń

olo, 2015-09-04 11:24:38 odpowiedz

Ciekawe dlaczego więc Urząd Miejski w Augustowie nie pracuje w soboty. Przecież to normalny dzień pracy!

real, 2015-09-04 09:06:55 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU