WSA podzielił zdanie Mazowsza ws. janosikowego

Mazowsze nie musi wpłacać do budżetu państwa pełnej kwoty „janosikowego” za marzec i maj 2014 r. – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Jak podkreślają władze województwa, to kolejny sukces Mazowsza w walce z krzywdzącym sposobem naliczania subwencji regionalnej.

Sąd podziela stanowisko Mazowsza

Główna rozprawa w WSA dotyczyła skargi samorządu województwa na decyzję ministra finansów, w której minister określił wysokość wpłaty „janosikowego” za marzec i maj 2014 r. Województwo, ze względu na trudną sytuację finansową nie zapłaciło tej kwoty. Sąd w dzisiejszym wyroku przychylił się do stanowiska Mazowsza.

– Na szczęście sąd kontynuuje swoją linię orzeczniczą i uchylił tę decyzję ministra finansów. To oznacza, że jeśli to orzeczenie będzie prawomocne, nie mamy podstaw do wpłacenia pełnej kwoty „janosikowego” do budżetu państwa. Sąd w ustnym uzasadnieniu przychylił się również do proporcji, jaka była ustalona w poprzednich orzeczeniach, że 70 proc. dochodów powinno pozostawać na nasze potrzeby, a tylko 30 proc. stanowiłoby wpłatę do budżetu państwa – powiedział skarbnik województwa Marek Miesztalski.

Ponadto sąd ostatecznie stwierdził, że postępowanie egzekucyjne, w wyniku którego urząd skarbowy ściągnął z konta województwa ponad 60 mln zł nie miało podstawy prawnej i uchylił to postępowanie.

Pozytywne zmiany w budżecie województwa mazowieckiego dostrzega Fitch Ratings, który zmienił perspektywę ratingów województwa mazowieckiego na stabilną oraz potwierdził rating Mazowsza na poziomie „BBB”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU