PARTNER PORTALU
  • BGK

WSA podzielił zdanie Mazowsza ws. janosikowego

  • aw    28 maja 2015 - 07:57

Mazowsze nie musi wpłacać do budżetu państwa pełnej kwoty „janosikowego” za marzec i maj 2014 r. – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Jak podkreślają władze województwa, to kolejny sukces Mazowsza w walce z krzywdzącym sposobem naliczania subwencji regionalnej.

Sąd podziela stanowisko Mazowsza

Główna rozprawa w WSA dotyczyła skargi samorządu województwa na decyzję ministra finansów, w której minister określił wysokość wpłaty „janosikowego” za marzec i maj 2014 r. Województwo, ze względu na trudną sytuację finansową nie zapłaciło tej kwoty. Sąd w dzisiejszym wyroku przychylił się do stanowiska Mazowsza.

– Na szczęście sąd kontynuuje swoją linię orzeczniczą i uchylił tę decyzję ministra finansów. To oznacza, że jeśli to orzeczenie będzie prawomocne, nie mamy podstaw do wpłacenia pełnej kwoty „janosikowego” do budżetu państwa. Sąd w ustnym uzasadnieniu przychylił się również do proporcji, jaka była ustalona w poprzednich orzeczeniach, że 70 proc. dochodów powinno pozostawać na nasze potrzeby, a tylko 30 proc. stanowiłoby wpłatę do budżetu państwa – powiedział skarbnik województwa Marek Miesztalski.

Ponadto sąd ostatecznie stwierdził, że postępowanie egzekucyjne, w wyniku którego urząd skarbowy ściągnął z konta województwa ponad 60 mln zł nie miało podstawy prawnej i uchylił to postępowanie.

Pozytywne zmiany w budżecie województwa mazowieckiego dostrzega Fitch Ratings, który zmienił perspektywę ratingów województwa mazowieckiego na stabilną oraz potwierdził rating Mazowsza na poziomie „BBB”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.