PARTNER PORTALU
  • BGK

WSA uchylił uchwałę krajobrazową Opola

  • PAP/PSZ    5 października 2017 - 17:54
WSA uchylił uchwałę krajobrazową Opola
Opole (fot. Fotolia)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w czwartek uznał za nieważną tzw. uchwałę krajobrazową, która w założeniu miała regulować m.in. zasady umieszczania reklam w przestrzeni miejskiej Opola. Wyrok jest nieprawomocny.
Uchwałę krajobrazową przyjęli radni miasta Opole pod koniec grudnia 2016 roku. Skargę na nią do WSA złożyła warszawska firma Cityboard Media, która ma swoje powierzchnie także na terenie stolicy regionu. W czwartek sąd stwierdził nieważność uchwały, wskazując na błąd twórców tego aktu prawnego.

"Zgodnie z przepisami ustawy, rada gminy przyjmując uchwałę krajobrazową, powinna określić czas i warunki dostosowania obiektów do nowych zasad. Rada miasta wyznaczyła co prawda 30-miesięczny termin, ale nie określiła warunków. W tej sytuacji sąd uznał uchwałę za ułomną i stwierdził jej nieważność" - poinformował Jerzy Krupiński, rzecznik WSA w Opolu.

Marcin Stan z firmy Cityboard Media, która zaskarżyła opolską uchwałę, z zadowoleniem przyjął dzisiejszą decyzję sądu. Jak zapewnił, jego firma nie ma nic przeciwko uporządkowaniu krajobrazu miejskiego, jednak pod warunkiem zachowania praw już nabytych.

"W niektórych przypadkach postawienie odpowiedniej instalacji reklamowej wymaga przejścia całej kosztownej i długotrwałej procedury związanej z uzyskaniem zezwoleń budowlanych. Płacimy podatki, staramy się uwzględnić różnego rodzaju opinie przy lokalizacji naszych powierzchni reklamowych. Niestety, w zdecydowanej większości uchwał takie firmy jak nasza są zrównywane w prawach z firmami i osobami, które nielegalnie zaśmiecają miasta. Do tej pory chyba tylko Szczecin przed podjęciem uchwały podjął się inwentaryzacji istniejących już reklam" - uważa Stan.

Piotr Letachowicz z Urzędu Miasta Opole podkreśla, że ratusz nie rezygnuje z walki o krajobraz miejski. "Opole było jednym z pierwszych miast, które wprowadziły uchwałę krajobrazową. W ten sposób walczymy z reklamową samowolką oszpecającą otoczenie. Z oczywistych względów nie podoba się to branży reklamowej, szczególnie dużym korporacjom, które w całym kraju skarżą zapisy podobnych uchwał. Nadal będziemy dążyć do uporządkowania przestrzeni reklamowej w mieście. W tej chwili czekamy na pisemne uzasadnienie do wyroku, po jego otrzymaniu podejmiemy decyzję o dalszych działaniach" - poinformował.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.