PARTNER PORTALU
  • BGK

WSA zdecydował ws. lokalnego referendum w Sejnach

  • PAP    2 czerwca 2015 - 15:24
WSA zdecydował  ws. lokalnego referendum w Sejnach

Orzeczenie ws. referendum w Sejnach nie jest prawomocne (fot.: Flickr/bloomsberries/CC BY-ND 2.0)

Skarga Sejn na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego, którym wojewoda unieważnił uchwałę rady tego miasta w sprawie lokalnego referendum została oddalona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.
W referendum, które miało odbyć się 15 marca, mieszkańcy Sejn mieli zdecydować, czy są za tym, by zadłużony samorząd dochodził od Skarbu Państwa rekompensaty strat z tytułu "niewłaściwego nadzoru prawnego i finansowego" nad działalnością tego samorządu.

Sejny mają poważne problemy finansowe, których początkiem była budowa oczyszczalni ścieków. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku ówczesne władze miasta uznały, że inwestycja została wykonana źle i za część prac nie chciały zapłacić.

Po wieloletnich procesach z syndykiem firmy, która nadzorowała budowę, ostatecznie samorząd sprawę o zapłatę należności przegrał. Aby zapłacić kilka mln zł (dług plus odsetki), musiał zaciągnąć kredyt. W 2011 roku doszło do czasowego zablokowania kont miasta przez komornika.

Mieszkańcy mieli decydować

W styczniu radni Sejn zdecydowali, że w mieście zostanie przeprowadzone referendum lokalne, by to mieszkańcy mogli sami zdecydować, czy są za tym, by samorząd dochodził przed sądem rekompensaty od Skarbu Państwa.

Wojewoda w trybie nadzoru prawnego uchwałę jednak unieważnił, bo - w ocenie jego prawników - jej postanowienia naruszają prawo.

Burmistrz Sejn Arkadiusz Adam Nowalski złożył skargę na to rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, stosowną uchwałę o zaskarżeniu tej decyzji podjęli też radni Sejn. W ocenie skarżących, decyzja samorządu o przeprowadzeniu referendum była zgodna z prawem, a stanowisko wojewody jest "zbyt rygorystyczne i nie dające się pogodzić z obowiązującymi przepisami".

Sąd administracyjny w Białymstoku skargę samorządu jednak oddalił. Wyrok nie jest prawomocny, można go zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.