WSA zdecydował ws. lokalnego referendum w Sejnach

Skarga Sejn na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego, którym wojewoda unieważnił uchwałę rady tego miasta w sprawie lokalnego referendum została oddalona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.
WSA zdecydował  ws. lokalnego referendum w Sejnach
Orzeczenie ws. referendum w Sejnach nie jest prawomocne (fot.: Flickr/bloomsberries/CC BY-ND 2.0)

W referendum, które miało odbyć się 15 marca, mieszkańcy Sejn mieli zdecydować, czy są za tym, by zadłużony samorząd dochodził od Skarbu Państwa rekompensaty strat z tytułu "niewłaściwego nadzoru prawnego i finansowego" nad działalnością tego samorządu.

Sejny mają poważne problemy finansowe, których początkiem była budowa oczyszczalni ścieków. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku ówczesne władze miasta uznały, że inwestycja została wykonana źle i za część prac nie chciały zapłacić.

Po wieloletnich procesach z syndykiem firmy, która nadzorowała budowę, ostatecznie samorząd sprawę o zapłatę należności przegrał. Aby zapłacić kilka mln zł (dług plus odsetki), musiał zaciągnąć kredyt. W 2011 roku doszło do czasowego zablokowania kont miasta przez komornika.

Mieszkańcy mieli decydować

W styczniu radni Sejn zdecydowali, że w mieście zostanie przeprowadzone referendum lokalne, by to mieszkańcy mogli sami zdecydować, czy są za tym, by samorząd dochodził przed sądem rekompensaty od Skarbu Państwa.

Wojewoda w trybie nadzoru prawnego uchwałę jednak unieważnił, bo - w ocenie jego prawników - jej postanowienia naruszają prawo.

Burmistrz Sejn Arkadiusz Adam Nowalski złożył skargę na to rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, stosowną uchwałę o zaskarżeniu tej decyzji podjęli też radni Sejn. W ocenie skarżących, decyzja samorządu o przeprowadzeniu referendum była zgodna z prawem, a stanowisko wojewody jest "zbyt rygorystyczne i nie dające się pogodzić z obowiązującymi przepisami".

Sąd administracyjny w Białymstoku skargę samorządu jednak oddalił. Wyrok nie jest prawomocny, można go zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU