PARTNER PORTALU
  • BGK

Wschód ma poręczenia jak w banku

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    16 lutego 2011 - 07:48
Wschód ma poręczenia jak w banku

Bank Gospodarstwa Krajowego wybrał pierwszych pośredników, którzy zaoferują unijne wsparcie w postaci poręczeń małym i średnim firmom w Polsce wschodniej.
W pierwszym konkursie dla funduszy poręczeniowych w Polsce wschodniej wybrano dwóch pośredników: Podkarpacki Fundusz Poręczeń Kredytowych z Rzeszowa i Warmińsko-Mazurski Fundusz Poręczenia Kredytowe z Działdowa. Pierwszy otrzyma z BGK 14,94, drugi 15 mln zł. Bank podpisze z nimi umowy re poręczenia – informuje „Rzeczpospolita”.

Pieniądze dla funduszy, a ostatecznie dla przedsiębiorców z pięciu województw (lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego), pochodzą z programu operacyjnego „Rozwój Polski wschodniej”.

BGK dysponuje 98,29 mln zł na rozwój instrumentów inżynierii finansowej w tych województwach. Pieniądze z UE mają zmniejszyć trudności w dostępie do finansowania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw związane ze spowolnieniem gospodarczym i ograniczeniem akcji kredytowej instytucji finansowych.

W szczególności chodzi o ułatwienie przedsiębiorstwom dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania na wczesnym etapie działalności oraz poprawę zdolności inwestycyjnej małych podmiotów. Fundusze będą udzielać poręczeń za zobowiązania mikro-, małych i średnich przedsiębiorców wobec banków i pożyczkodawców, którzy udostępnią pieniądze na rozwój firm.

Kwota wsparcia przyznanego funduszom poręczeniowym przez BGK wynosi 30 mln zł. Wynik nie odbiega od rezultatów uzyskanych w znacznie bardziej rozwiniętych gospodarczo województwach, w których instrumenty inżynierii finansowej realizowane są z programów regionalnych – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też:
Obligacje przychodowe mogą uratować drogi

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.