PARTNER PORTALU
  • BGK

Wschodni Kongres Gospodarczy 2016: Wiele przetargów w jednym czasie oznacza droższe drogi

  • bad    22 września 2016 - 16:15
Wschodni Kongres Gospodarczy 2016: Wiele przetargów w jednym czasie oznacza droższe drogi
(fot. : www.gddkia.gov.pl).

Dobrze by nie spiętrzyć przetargów, bo będzie wojna cenowa i pojawią się przypadkowe firmy. Po drugie dostawcy materiałów podniosą ceny – mówi Leszek Gołąbiecki, prezes Unibep.
Branża budownictwa infrastrukturalnego czeka na nowe zamówienia. Do 28 lipca przetargi zamarły m.in. z powodu przepisów o zamówieniach publicznych, które nie zostały na czas dostosowane do unijnych dyrektyw.

Nowe przepisy weszły w życie, jednak niewiele się zmieniło. Resort infrastruktury zapowiada jednak, że do ogłoszenia sukcesywnie przygotowywane są kolejne przetargi.

Leszek Gołąbiecki, prezes Unibep zwraca uwagę, że produkcja budowlano-montażowa spadła w sierpniu o ponad 20 proc. rok do roku.

Przetargi potrzebne branży

- Znaczna część to budowa infrastruktury. Nowych przetargów firmy budowlane potrzebują jak tlenu – podkreśla Gołąbiecki. – Dobrze, by nie spiętrzyć tych przetargów, bo będzie wojna cenowa i pojawią się przypadkowe firmy. Po drugie dostawcy materiałów podniosą ceny.

Jego zdaniem ważne jest stopniowe uruchamianie kontraktów.

Rządowe plany wznowienia przetargów potwierdza Jacek Bojarowicz, p.o. generalnego dyrektora w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Ruszą przetargi na drogi

Jak wyjaśnia, do końca września GDDKiA wznowi przetargi na ponad 4 mld zł. – Na koniec września w drugim etapie postępowań będą przetargi na nowe drogi o łącznej długości prawie 110 km – mówi Bojanowicz.

Wartość zadań wdrażanych we wrześniu to ok. 4,1 mld zł, a łączna długość dróg ponad 107 km.

Jacek Bojarowicz przypomina, że jak zapowiadał rząd, nic z planowanych wcześniej inwestycji drogowych nie będzie wykreślane z listy.

- Cieszę się, bo wiem, jak to jest potrzebne gospodarce – podkreśla Bojanowicz.

Tekst powstał na podstawie panelu "Do Polski Wschodniej nam po drodze" zrealizowanego w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego 2016 w Białymstoku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.