PARTNER PORTALU
  • BGK

Wskaźnik długu wyzwaniem dla samorządów

  • GK    22 lipca 2013 - 14:13
Wskaźnik długu wyzwaniem dla samorządów

Fitch zauważa, że nowy wskaźnik długu hamuje inwestycje, ale wymusza poprawę wyników operacyjnych samorządów.
W nowo opublikowanym raporcie specjalnym Fitch Ratings przedstawia wyzwania stojące przed jednostkami samorządu terytorialnego w Polsce w latach 2013-2014 w związku z nowym wskaźnikiem zadłużenia.

Fitch zauważa, że nowy wskaźnik długu hamuje inwestycje, ale wymusza poprawę wyników operacyjnych samorządów. W celu dostosowania się do nowego limitu zadłużenia, obowiązującego od 2014 r., jednostki zaczęły w szerszym stopniu wykorzystywać swoją elastyczność w zakresie zwiększenia dochodów poprzez podnoszenie stawek podatków i opłat lokalnych, w tym także cen biletów komunikacji zbiorowej, opłat za parkowanie czy stawek czynszu.

Czytaj też: Jakie zagrożenia czyhają na budżety gmin

Jednocześnie samorządy starają się przeciwdziałać utrzymującej się presji na wydatki operacyjne poprzez podejmowanie działań racjonalizujących te wydatki. Fitch spodziewa się, że powyższe działania będą kontynuowane również w latach 2013-2014 prowadząc do dalszej poprawy wyników operacyjnych, podobnie jak w 2012 roku.

Zagregowana nadwyżka operacyjna samorządów wzrosła wówczas z 14 mld zł w 2011r. (9,3 proc. dochodów operacyjnych) do około 15 mld zł w 2012r. (9,7 proc.). Nowy wskaźnik zadłużenia wymusił na samorządach ograniczenie działalności inwestycyjnej, co skutkowało niższym deficytem budżetowym oraz niższym zapotrzebowaniem na finansowanie długiem.

W 2012 r. wydatki majątkowe spadły o 16 proc. do 35,6 mld zł i stanowiły 19,7 proc. wydatków ogółem (23,3 proc. w 2011r.). Z uwagi na istotnie niższy zagregowany deficyt budżetowy zadłużenie JST wzrosło zaledwie o 3,3 proc. w 2012r., gdy w latach 2009-2011 wzrost ten wynosił średnio 30 proc. rocznie.

Fitch spodziewa się, że wydatki majątkowe samorządów będą nadal spadać w latach 2013-2014, również z uwagi na dobiegającą końca obecną perspektywę finansową UE. Poprawa wyników operacyjnych, wraz z prognozowanym niższym zapotrzebowaniem na finansowanie długiem, powinny mieć pozytywny wpływ na zdolność kredytową samorządów i ich ratingi.

Z drugiej strony istnieje ryzyko, że niektóre jednostki mogą mieć problemy ze spełnieniem nowego wskaźnika i tym samym z uchwaleniem budżetu, co może prowadzić do poważnych problemów w gospodarce finansowej tych jednostek, a nawet zagrozić wykonywaniu przez nie podstawowych zadań.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: