PARTNER PORTALU
  • BGK

Współpraca powiatu i gmin przynosi drogowe efekty. Przykład? Powiat piotrkowski

  • AW    2 października 2014 - 12:06

8,5 miliona złotych w 2014, (w całej kadencji 2010-2014 ponad 24 miliony złotych) zainwestowano w drogi zarządzane przez powiat piotrkowski. To prawie 17 km, przebudowanych bądź odnowionych, nawierzchni dróg i remont mostu w Wolborzu (w sumie przez cztery lata - 42 km i 5 mostów).
Nie byłoby to możliwe bez współpracy i pomocy finansowej ze strony samorządów gminnych (partycypacja w kosztach inwestycji na drogach powiatowych: w 2014 roku 2,8 mln, a w czasie trwania IV kadencji - 7,9 mln).

Dobry klimat, pomiędzy władzami gmin a Zarządem Powiatu Piotrkowskiego, który sprzyjał inwestycjom na drogach powiatowych, przyczynił się do realizacji zadań - 14. w tym roku, a w sumie 36.

Do współpracy przy poprawie stanu dróg, w ciągu ostatnich czterech lat, włączyły się wszystkie samorządy gminne. Jednocześnie powiat piotrkowski co roku pozyskiwał pieniądze z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (NPPDL), z Rezerwy Ministerstwa Infrastruktury oraz z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi (w 2014 r. - 2,7 mln, łącznie 9 mln złotych).

Do najważniejszych zadań należy zaliczyć przebudowę 15 km odcinka drogi Jeżów-Rozprza-Lubień-Bilska Wola, która rozpoczęła się jeszcze w 2012 roku. Na każdy etap tej inwestycji powiat pozyskał dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Na ostatniej sesji Rady Powiatu radni wyrazili zgodę na zabezpieczenie środków w budżecie powiatu na 2015 rok, które pozwolą dokończyć zadanie na odcinku od Rozprzy do Jeżowa. Wzorem lat ubiegłych, także na tę inwestycję, powiat przygotował wniosek o dofinansowanie, 50 proc. wartości zadania, do NPPDL.

Drugi wniosek samorząd powiatowy zamierza złożyć na drogę powiatową Moszczenica - Młynary - Wolbórz (dł. 4,5 km) i również w tym przypadku radni nie mieli wątpliwości, co do ujęcia w przyszłorocznym budżecie tego zadania.

Po remoncie drogi powiatowej Wolbórz - Kolonia Żywocin (750 m.), na wniosek burmistrza Wolborza Elżbiety Ościk, Rada Powiatu zgodziła się na przekazanie ponad ośmiokilometrowego odcinka wspomnianej drogi - gminie Wolbórz. Zakończyły się już inwestycje: na drogach powiatowych w gminie Moszczenica - w Jarostach, Raciborowicach, Srocku; na drodze Krzemieniewice-Kolonia Plucice w gminie Gorzkowice; na prawie 3 km odcinku drogi powiatowej Czarnocin - Będków; na drodze powiatowej Mzurki - Krzepczów w gminie Grabica i ułożono także nową nawierzchnie na drodze w miejscowości Ręczno.

Nadal trwają prace remontowe na 1,5 km odcinku drogi powiatowej Mierzyn-Żerechowa w gminie Łęki Szlacheckie. Natomiast niebawem rozpoczną się roboty drogowe związane z przebudową skrzyżowania ulic Klasztornej i Targowej w Sulejowie. Ale na tym nie koniec, bowiem wkrótce Zarząd Dróg Powiatowych w Piotrkowie ogłosi kolejny przetarg na remont odcinka drogi powiatowej Oprzężów - Wola Krzysztoporska (dł. 1 km). Na to zadanie powiat zabezpieczył 200 tysięcy złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.