PARTNER PORTALU
  • BGK

Współpraca samorządów nie jest grzechem

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    18 maja 2010 - 08:11
Współpraca samorządów nie jest grzechem

Sąd administracyjny nie dopatrzył się kreatywnej księgowości w pomyśle samorządowców na to, jak wspólnie inwestować np. w kosztowne remonty dróg.
Na ten wyrok z niecierpliwością czekało wiele samorządów. Wojewódzki Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór między powiatem świdnickim a Regionalną Izbą Obrachunkową. Uznał, że samorząd może finansować swoją inwestycję w ramach wykupu wierzytelności, a izba nie ma racji, uznając, że zabieg z wykupem wierzytelności to rodzaj kreatywnej księgowości – informuje „Rzeczpospolita”.

We wrześniu ubiegłego roku wicestarosta świdnicki Ryszard Wawryniewicz zaproponował sąsiednim gminom utworzenie konsorcjum. Każda gmina czy powiat podejmuje uchwałę, że przez 15 lat w kolejnych budżetach zapewni pieniądze na spłatę zobowiązań. Konsorcjum z takim gwarancjami w ręku występuje o kredyt do banku. Ponieważ jest to duży i dobrze zabezpieczony kredyt, można go zaciągnąć taniej.

W budżetach spłacanie tych zobowiązań figuruje formalnie jako tzw. wykup wierzytelności, który można podzielić na roczne raty. Dla samorządów ma to wielkie znaczenie. Ponieważ nie muszą całej kwoty od razu dopisać do swojego długu, nie grozi im przekroczenie dopuszczalnej granicy zadłużenia samorządu wynoszącej 60 proc. rocznego budżetu.

Do konsorcjum przystąpiło pięć powiatów i sześć gmin. Jednak uchwałę powiatu świdnickiego, który na budowę dróg postanowił w ten sposób zaciągnąć 100 mln zł (przy średnim budżecie na poziomie 130 mln zł), unieważniła Regionalna Izba Obrachunkowa.

Z tym nie zgodził się sąd. Projektem, któremu sąd dał zielone światło, interesują się samorządowcy z całego kraju. Kraków chce w ten sposób budować mieszkania socjalne, a gminy Podkarpacia i województwa kujawsko-pomorskiego remontować drogi. Takie rozwiązania chce wykorzystać wielkopolski urząd marszałkowski – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.