PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybór wykonawcy z zaniżoną ceną może być niebezpieczny

  • wnp.pl (JM)    8 grudnia 2009 - 16:13

- Konsekwencją wyboru wyboru wykonawcy ze zbyt mocno zaniżoną ceną ofertową jest niska jakość wykonania, niezachowanie terminowości, a zatem niezgodność z harmonogramem realizacji, często też zagrożenie bezpieczeństwa prowadzenia prac - uważa Ewa Martuszewska z biura inżynieryjnego Fluor S.A.
Zdaniem naszej rozmówczyni, dodatkowo występuje prawdopodobieństwo większego ryzyka wnoszenia roszczeń i powstawania sporów. Ucierpi również jakość wykonania. - Wybór wykonawcy, który podaje zaniżoną cenę jest zatem bardzo niebezpieczny i to zarówno dla dla inwestora jak i dla samego wykonawcy – mówi Ewa Martuszewska.

- Wykonawcy wybierają taką strategię myśląc, że w późniejszym okresie będą mogli odzyskać pieniądze stosując procedurę robót dodatkowych – wyjaśnia. - Jednak mądry inwestor nie da się nabrać na takie zachowanie. Wówczas wykonawca będzie musiał dokładać z własnej kieszeni, co często na dużych inwestycjach może prowadzić do bankructwa takiej firmy.

Ewa Martuszewska wyjaśnia,że taka sytuacja nie jest korzystna również dla inwestora, ponieważ w trakcie budowy musi często szukać nowego wykonawcy, który z reguły już jest o wiele droższy. - Poza tym, ponownie trzeba przejść formalności związane z podpisaniem nowego kontraktu, przeprowadzić inwentaryzację tego, co już zostało zrobione, a to wszystko wiąże się z kolei z opóźnieniami harmonogramu – mówi Martuszewska. - Efektem takiego rozwiązania jest zwiększenie kosztów inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.