PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory: jak to będzie w Zielonej Górze?

  • pt    28 sierpnia 2014 - 14:42
Wybory: jak to będzie w Zielonej Górze?

W tegorocznych wyborach samorządowych będziemy mieć precedens. W Zielonej Górze nie będą wybierać prezydenta i radnych.
Mieszkańcy Zielonej Góry nie wybiorą prezydenta i rady miasta w listopadowych wyborach samorządowych. To efekt wyników referendum w którym zielonogórzanie opowiedzieli się za połączeniem miasta i gminy.

Czytaj: Zielona Góra będzie większa od Poznania

Decyzję obywateli potwierdziło rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2014 r. w sprawie połączenia gmin, zgodnie, z którym z dniem 1 stycznia 2015 r. w województwie lubuskim łączy się miasto na prawach powiatu Zielona Góra z gminą Zielona Góra w powiecie zielonogórskim.

16 listopada 2014 r. na obszarze miasta Zielona Góra zostaną przeprowadzone wyłącznie wybory do sejmiku województwa lubuskiego, zaś na obszarze gminy Zielona Góra – wybory do rady powiatu zielonogórskiego i do sejmiku województwa.

Czytaj: Zielona Góra będzie wielka i co z tego wyniknie

Obecne rady: miasta i gminy, a także prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki i wójt gminy Mariusz Zalewski będą więc pełnić swoje funkcje do końca roku. Wówczas, po formalnym połączeniu miasta i gminy, zgodnie z kodeksem wyborczym, premier na wniosek wojewody wyznaczy pełnomocnika, który przejmie wykonywanie zadań i kompetencji organów aż do wyborów.

Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że zgodnie z Kodeksem wyborczym, wybory organów miasta Zielona Góra zostaną przeprowadzone w ciągu 90 dni od daty połączenia miasta z gminą, czyli do 29 marca 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.