PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory parlamentarne 2015, Beata Szydło: PiS o likwidacji podatku od niektórych kopalin

  • aw/PAP    6 października 2015 - 18:05
Wybory parlamentarne 2015, Beata Szydło: PiS o likwidacji podatku od niektórych kopalin
Wiceprezes PiS przekonywała, że takie firmy jak KGHM Polska Miedź powinny być przez państwo wspierane (fot.pis.lubin.pl/facebook)

Likwidację tzw. podatku miedziowego, którym obciążony jest KGHM Polska Miedź, zapowiedziała w Lubinie (Dolnośląskie) kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. "Chcemy by KGHM wypracowane środki inwestowała w swój rozwój" - podkreśliła Szydło.
Wiceprezes PiS przekonywała, że takie firmy jak KGHM Polska Miedź powinny być przez państwo wspierane. "To perła w koronie polskiej gospodarki. Takie firmy powinny być promowane, a nie tak jak w tej chwili robi to władza, dodatkowo obciążane specjalnymi podatkami. Robi się to, ponieważ w kasie państwa brakuje pieniędzy, nie tędy droga" - oceniła.

Według Szydło w Europie nie ma praktyki nakładania na jedną firmę specjalnego podatku. "Podatek miedziowy, którym KGHM został obciążony przez PO i PSL nazywa się podatkiem od niektórych kopalin, ale tak naprawdę dotyczy tylko tej firmy. My się na to nie zgadzamy, bo uważamy, że dziś trzeba budować gospodarkę opartą na nowoczesnym patriotyzmie gospodarczym, to znaczy promować polskie marki i polskich przedsiębiorców" - podkreśliła.

PiS wraca do projektu sprzed kilku miesięcy

Przypomnijmy, kilka miesięcy temu parlamentarzyści PiS przygotowali projekt ustawy likwidujący podatek od wydobycia niektórych kopalin, tzw. podatek miedziowy. 

W odpowiedzi premier Ewa Kopacz zapowiedziała wtedy przeanalizowanie struktury podatku od wydobycia niektórych kopalin.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

W kwietniu 2012 roku klub PiS skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę wprowadzającą opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra. Według PiS niedopuszczalne jest tworzenie takiego prawa, które oddziałuje tylko na jedną spółkę - w tym wypadku KGHM wydobywającą miedź i srebro. W listopadzie 2014 r. Trybunał uznał, że zapisy ustawy o podatku od miedzi i srebra - którą do TK zaskarżyli oprócz posłów PiS, także posłowie SLD - są zgodne z konstytucją.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • B.Klimkiewicz., 2015-10-07 09:23:12

    Za poparcie Związków zawodowych to bardzo duża cena którą ma zapłacić polskie społeczeństwo. B.Klimkiewicz