PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory parlamentarne 2015: Zmiana w okręgach wyborczych Wałbrzycha

  • PAP    10 lipca 2015 - 12:40
Wybory parlamentarne 2015: Zmiana w okręgach wyborczych Wałbrzycha

Szybka zmiana opisu okregów wyborczych w Wałbrzychu tłumaczona została ważnym interesem państwa (fot.Ngapleaz/wikimedia.org)

Wałbrzych od 2013 roku jest znów miastem na prawach powiatu, dlatego przed wyborami parlamentarnymi konieczna była zmiana opisu okręgów w załącznikach Kodeksu wyborczego.
Za nowelizacją Kodeksu wyborczego głosowało 413 posłów; 15 było przeciwnych; dwóch wstrzymało się od głosu.

Chodzi o aktualizację opisu granic okręgów wyborczych w związku z przywróceniem Wałbrzychowi z dniem 1 stycznia 2013 r. statusu miasta na prawach powiatu. Zmiany dotyczą opisu okręgu nr 2 w wyborach do Sejmu i nr 4 do Senatu.

Autorzy projektu zaznaczali, że ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych dopuszcza odstępstwo od zasady ustanawiającej 14-dniowe vacatio legis, jeśli wymaga tego ważny interes państwa i zasady demokratycznego państwa nie stoją temu na przeszkodzie.

"Należy uznać, że w przypadku projektowanej regulacji obie wskazane przesłanki można uznać za spełnione" - czytamy w uzasadnieniu. "Istotne jest, aby wejście w życie projektowanej ustawy mogło nastąpić jak najszybciej, jeszcze przed dokonaniem pierwszej czynności wyborczej tzn. zarządzeniem przez prezydenta wyborów do Sejmu i Senatu" - napisano w uzasadnieniu.

Podczas czwartkowej (9 lipca) debaty w Sejmie posłowie krytykowali pośpieszny tryb uchwalania noweli. Marszałek Sejmu proponowała, aby Sejm niezwłocznie przystąpił do drugiego czytania. Wniosek o skierowanie projektu do komisji nadzwyczajnej złożył poseł PiS Grzegorz Schreiber, jednak w piątek ( 10 lipca) wniosek został wycofany.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.