Wybory samorządowe: Kukiz'15 żąda poważnej dyskusji o ordynacji

Wrzutki medialne PiS o zmianach w ordynacji samorządowej nie są do końca poważne, taka dyskusja musi być poważna - powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Poinformował też, że Kukiz'15 proponuje zniesienie progu frekwencyjnego przy referendach odwoławczych.
Wybory samorządowe: Kukiz'15 żąda poważnej dyskusji o ordynacji
Paweł Kukiz i jego posłowie nazywają "wrzutkami medialnymi" debatę np. o dwukadencyjnosci wstecznej. (fot.:Kukiz'15/twitter.com)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w poniedziałek, że PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak nie wejdzie ona w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Kaczyński poinformował, że PiS wycofuje się z pomysłu wprowadzenia tzw. wstecznej dwukadencyjności dla samorządowców.

- Takie wrzutki medialne PiS nie są do końca poważne, chcielibyśmy, żeby dyskusja nad ewentualnymi zmianami w ordynacji była dyskusją poważną - powiedział Tyszka.

Jak dodał, jako alternatywę dla dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, Kukiz'15 proponuje zniesienie progu frekwencyjnego przy referendach odwoławczych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Obecnie, aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 3/5 wyborców, którzy uczestniczyli w poprzednich wyborach.

- To byłby bardziej efektywny mechanizm kontroli obywateli nad lokalnymi włodarzami - przekonywał poseł Kukiz'15.

W marcu prezes PiS zapowiedział propozycje zmian w samorządowym prawie wyborczym - chodziło m.in. o ograniczenie do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; opowiedział się za tym, aby zmiana obowiązywała już od najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r. Jak mówił wówczas Kaczyński, ci, którzy mają za sobą dwie kadencje, nie mogliby dalej kandydować na te same stanowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU