PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybory samorządowe. Nowoczesna: pomysł dwukadencyjności był niekonstytucyjny

  • PAP/GP    15 maja 2017 - 15:55
Wybory samorządowe. Nowoczesna: pomysł dwukadencyjności był niekonstytucyjny
Paweł Rabiej często komentuje sytuację w samorządzie Warszawy z ramienia Nowoczesnej. (fot.:facebook.com)

To dobrze, że PiS wycofuje się z pomysłu na dwukadencyjność wsteczną w samorządach; to był pomysł, naszym zdaniem, niekonstytucyjny, bardzo zły dla samorządów - podkreślił w poniedziałek (15 maja) polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w poniedziałek, że PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak nie wejdzie ona w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Kaczyński poinformował, że PiS wycofuje się z pomysłu wprowadzenia tzw. wstecznej dwukadencyjności dla samorządowców.

Więcej o decyzji lidera PiS przeczytasz tutaj.

Paweł Rabiej pozytywnie ocenił zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego.

- Po pierwsze chciałem powiedzieć, że to dobrze, że PiS wycofuje się z pomysłu na dwukadencyjność wsteczną w samorządach. To był pomysł, naszym zdaniem, niekonstytucyjny, bardzo zły dla samorządów. Zwracaliśmy na to uwagę, także dobrze, że się tak stało - podkreślił polityk Nowoczesnej.

Jak przypomniał, pomysł dwukadencyjności to pomysł Nowoczesnej. - Pomysł, który pojawił się dokładnie 2 lata temu na kongresie założycielskim partii. Pomysł, który znalazł się w programie Nowoczesnej i ciągle się tam znajduje - zauważył Rabiej

Jego zdaniem jedną z przyczyn dla bardzo niskiej jakości polityki w Polsce jest to, że mamy osoby, które zbyt długo zasiadają w parlamencie, że mamy mały napływ młodych ludzi do Sejmu.

- Dwukadencyjność powinna przede wszystkim dotyczyć posłów i senatorów - podkreślił

Rabiej dodał, że Nowoczesna jest za tym, żeby wydłużyć kadencję prezydentów miast do 5 lat.

- Wtedy dwukadencyjność miałaby sens, bo mielibyśmy dwie kadencje, ale 10 lat, a to już jest wystarczająco dużo, żeby w samorządzie można było zrobić wiele - zauważył polityk.

Rabiej podkreślił, że Nowoczesna cieszy się, że PiS dostrzega dwukadencyjność jako ważny element pewnej zmiany politycznej w Polsce i przypominamy, że jest to element naszego programu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.