Wybrali fotel w Sejmie, ale odprawa im się należy?

  • Agnieszka Widera
  • 08-02-2012
  • drukuj
Czy lokalni włodarze, którzy przed upływem kadencji wybrali mandat poselski, będą mogli liczyć na odprawę? Z takim wnioskiem póki co do MSW zwrócił się poseł Stefan Strzałkowski.
Wybrali fotel w Sejmie, ale odprawa im się należy?
W swojej styczniowej interpelacji (nr 1514) poseł Strzałkowski (PiS) zwraca uwagę na krzywdzący, jego zdaniem, dla odchodzących ze swego stanowiska wójtów (burmistrzów, prezydentów miasta), starostów, wicestarostów, członków zarządu powiatu oraz marszałków, wicemarszałków i członków zarządu województwa przed  upływem kadencji przepis art. 40 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458, ze zm.).

Zgodnie z jego treścią, wójtom (burmistrzom, prezydentom miasta), staroście, wicestaroście, członkom zarządu powiatu oraz marszałkom, wicemarszałkom i członkom zarządu województwa, przysługuje odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego według zasad  obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, gdy stosunek pracy został rozwiązany w związku z upływem kadencji.

Odprawa nie przysługuje zatem, jeżeli stosunek pracy został rozwiązany przed upływem kadencji.

- Jakkolwiek zrozumiałe to jest w przypadku zaistnienia przesłanek przewidzianych w art. 28a i art.  28b ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, ze zm.), tj. przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta w przypadku  nieudzielenia wójtowi absolutorium lub innych przyczyn, to ogromnie krzywdzące jest w razie konieczności rezygnacji ze swego stanowiska z innych  niż wymienione powyżej powodów - czytamy w poselskiej interpelacji.

Poseł przypomina, że zgodnie z art. 27 pkt 4 ww. ustawy, funkcji wójta oraz jego zastępcy nie można łączyć z mandatem posła lub senatora. - W razie zatem wyboru na posła lub senatora osoby, która pełni w tym czasie funkcję wójta (burmistrza, prezydenta miasta), zmuszona ona jest zrezygnować z uprawnienia przewidzianego w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, pomimo iż odejście z tej funkcji nie jest przez nią zawinione ani spowodowane nieprawidłowym wypełnianiem swoich obowiązków - pisze poseł. Jest to krzywdzące tym bardziej, gdy kadencja wójta zmierzała ku końcowi - dodaje.
  Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dlaczego w kraju mają być równi i równiejsi.Jak odprawy to wszystkim po równo,lub nikomu nic.

geesowiec, 2012-02-09 20:33:57 odpowiedz

Jak sie kandyduje to chyba bierze sie pod uwage możliwość, że zostaniemy wybrani. Więc dlaczego mamy wziąć odprawę jak oszukaliśmy wyborców, którzy nas wybrali na stanowisko wójta (i cała litania wymieniona w artykule)

Tragos, 2012-02-09 12:37:53 odpowiedz

SZCZYT BEZ SZCZELNOŚCI a kto im kazał się pchać do sejmu .

wawa, 2012-02-09 12:36:30 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE