PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybrano ofertę na kredytowanie budowy stadionu

  • PAP    15 czerwca 2010 - 18:18

Konsorcjum banków BRE Bank, ING Bank Śląski i Nordea zwyciężyło w rozstrzygniętym we wtorek we Wrocławiu przetargu na udzielenie kredytu do wysokości 500 mln zł na budowę stadionu piłkarskiego na Euro 2012.
Jak powiedział wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj, najważniejszym kryterium przy wyborze oferty była wysokość marży. - Do przetargu zgłosiły się dwa konsorcja banków. Pierwsze w składzie BRE Bank S.A., ING Bank Śląski S.A. i Nordea Bank Polska S.A., a w skład drugiego weszły PKO BP i Pekao S.A. Zwycięskie konsorcjum zaproponowało nam marże w wysokości 0,99 proc. Marża w konkurencyjnej ofercie była wyznaczona na poziomie 1,2 proc - mówił Bluj.

Odpowiedzialna za budowę stadionu spółka Wrocław 2012 szacowała wcześniej, że marża będzie wynosić 2,7 proc. Dzięki temu koszt odsetek będzie aż o ponad 60 mln zł niższy niż pierwotnie planowano. Kredyt ma być spłacany przez 14 lat.

Dyrektor departamentu ds. społecznych wrocławskiego Urzędu Miejskiego Michał Janicki zaznaczył, że nie jest możliwe, aby spółka Wrocław 2012 wygenerowała środki na spłatę całości kredytu. "Dlatego naszym celem jest, aby stadion zarobił na odsetki, a kapitał będzie spłacany przez miasto" - wyjaśnił.

Postępowanie kredytowe na budowę stadionu rozpoczęło się jesienią 2009 r. i prowadzone było z konsorcjum pięciu banków. Zostało jednak unieważnione m.in. z powodu wystąpienia konsorcjum o przedłużenie ostatecznego terminu zakończenia rozmów.

- Wyznaczyliśmy nowy termin, ale konsorcjum nie było w stanie powiedzieć czy ponownie nie wystąpi o jego przedłużenie, dlatego zdecydowaliśmy się zakończyć te negocjacje - tłumaczył wcześniej Bluj.

18 maja ogłoszono nowy przetarg ograniczony, który zakończył się po blisko miesiącu. Jeżeli w ciągu 10 dni żadne z konsorcjów nie oprotestuje decyzji, spółka Wrocław 2012 podpisze umowę ze zwycięskim konsorcjum.

Wrocławski stadion mieścić ma prawie 42 tys. widzów. Będzie obiektem wielofunkcyjnym, na którym oprócz meczów piłkarskich, można będzie organizować m.in. koncerty. Pod trybunami znajdą się cztery niezależne budynki, w których powstanie m.in. największy we Wrocławiu klub fitness, kasyno, dyskoteka oraz sale konferencyjne i biurowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.