PARTNER PORTALU
  • BGK

Wybudują linię tramwajową dzięki obligacjom

  • AW    5 października 2012 - 09:25
Wybudują linię tramwajową dzięki obligacjom

Wkrótce w Bydgoszczy rozpocznie się budowa linii tramwajowej do Fordonu. Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie emisji obligacji przeznaczonych na sfinansowanie inwestycji.
Jak podaje bydgoski magistrat, uchwała daje zielone światło dla podpisania umów na emisję obligacji przez Bank Polska Kasa Opieki SA. Nastąpi to jeszcze w tym roku.

Co istotne, zgoda radnych na emisję obligacji nie zamyka drogi dla ubiegania się przez spółkę Tramwaj Fordon o kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jeśli uda się podpisać umowę kredytową z EBI, to spółka będzie mogła bezkosztowo wykupić obligacje i przejść na finansowanie z kredytu. To ważne dlatego, że kredyt z EBI jest korzystniejszą formą finansowania inwestycji niż obligacje.

Rozmowy z EBI są już bardzo zaawansowane, ale nie można było dłużej czekać na ostateczną decyzję tej instytucji, ponieważ zagrożone byłyby wtedy terminy realizacji inwestycji. Te zaś są ściśle określone z uwagi na dofinansowanie europejskie całego przedsięwzięcia.

Emisja obligacji oznacza, że w najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na budowę linii. Widoczne dla mieszkańców prace ziemne rozpoczną się na pewno w pierwszej połowie przyszłego roku. Zgodnie z zapisami dofinansowania inwestycja musi zostać zakończona w 2015 r. Szacunkowa wartość inwestycji budowy linii wynosi 363 mln zł netto, z czego 209 mln zł stanowić będzie dofinansowanie unijne.

W ub. r. w wyniku zamówienia publicznego spółka Tramwaj Fordon zawarła umowę z Voessing Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę linii tramwajowej do dzielnicy Fordon z przebudową układu drogowego w ciągu ulic Fordońska, Lewińskiego, Akademicka i Andersa i węzłem integracyjnym w obszarze stacji kolejowej „Bydgoszcz Wschód” w Bydgoszczy. Prace projektowe ukończono, obecnie trwa procedura uzyskiwania pozwoleń na budowę.

9 marca br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy linii tramwajowej do Fordonu. Ponadto zamówiony jest już tabor tramwajowy, który obsługiwać będzie nowa linię. 12 nowych tramwajów wyprodukuje spółka Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz. Dostawy składów przewidziane są na pierwszą połowę 2015 r.- informuje UM w Bydgoszczy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.