PARTNER PORTALU
 • BGK

Wyceniają przyszłe rezerwy na świadczenia pracownicze

 • ZWI    13 marca 2012 - 10:21

Katowice oszacują swe rezerwy na przyszłe świadczenia pracownicze złożoną metodą aktuarialną. Wyceny dokonają specjaliści z grupy Gumułka.
Zgodnie z przepisami rachunkowości i międzynarodowymi standardami rachunkowości, na jednostki nałożony jest obowiązek dokonywania biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów wynikających z obowiązku wykonania przyszłych świadczeń na rzecz pracowników. Chodzi o świadczenia wynikające z umów o pracę, Kodeksu pracy i układów zbiorowych pracy (odprawy, świadczenia urlopowe, nagrody jubileuszowe). Ich właściwe oszacowanie pozwala dość precyzyjnie ustalić przyszłe zobowiązania wobec pracowników.

Rozporządzenie ministra finansów z 19 stycznia 2012 zmodyfikowało jednak to zobowiązanie w stosunku do jednostek budżetowych, w tym również wobec jednostek samorządu terytorialnego. zmienione przepisy stanowią teraz, że podmioty te sporządzając sprawozdanie finansowe, w informacji uzupełniającej do tego sprawozdania, a nie w samym sprawozdaniu, zobowiązane są przedstawić „dane o wysokości środków na świadczenia pracownicze zabezpieczone w wieloletniej prognozie finansowej jednostki samorządu terytorialnego”. Z gmin, powiatów i województw oraz ich jednostek i zakładów budżetowych ściągnięty został więc obowiązek stosowania się do przepisów rachunkowości w zakresie dokonywania biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów wynikających z obowiązku wykonania przyszłych świadczeń na rzecz pracowników. -  Minister niepotrzebnie zróżnicował sprawozdania sektora publicznego od sprawozdań sektora prywatnego. Rachunkowość sektora publicznego oddala się tym samym od międzynarodowych standardów w tym zakresie – komentuje Radosław Gumułka, prezes grupy Gumułka.

Pomimo zmian w przepisach, część samorządów decyduje się w dalszym ciągu szacować rezerwy na świadczenia. Jednym z miast dbających o rzetelność swych sprawozdań są Katowice. Miasto podpisało właśnie z firmą Grupa Gumułka umowę na wycenę aktuarialną rezerw na przyszłe świadczenia na rzecz pracowników jednostek organizacyjnych miasta Katowice, odrębnie dla 200 jednostek i zakładów budżetowych (oceń działania prezydenta). - Dzięki naszej usłudze miasto poprawi jakość swych sprawozdań finansowych. Ujęcie rezerw na przyszłe świadczenia w informacji dodatkowej do sprawozdania pozwoli zapoznać się z przewidywanym poziomem przyszłych kosztów – mówi Radosław Gumułka.

Wspomniane wyżej rozporządzenie ministra finansów określa też, że ujawniona kwota rezerw ma wynikać z długoletniej prognozy inwestycyjnej, a nie z wyliczeń aktuarialnych. Tymczasem prognoza wieloletnia przygotowywana jest jedynie na okres, na jaki zaciągnięto zobowiązania. Powoduje to, że okresem prognozowania nie są objęte świadczenia pracownicze przypadające na lata następne. W konsekwencji poziom kosztów ujawniony w sprawozdaniu finansowym jednostek samorządu terytorialnego będzie niedoszacowany. Tym bardziej zatem zlecenie przez miasto Katowice wyceny pełnych kosztów pozwoli na pełną transparentność sprawozdania finansowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • kam, 2017-01-09 18:49:37

  Rezerwy na świadczenia pracownicze to niełatwy temat, ale bardzo potrzebny. Z drugiej strony, aktualnie dostępnych jest tak wiele opcji online, że można to zrobić szybko i bezbłędnie bardzo niskim kosztem. Dla przykładu, warto odwiedzić stronę 24ivalue.pl
 • golden-office, 2014-11-26 09:23:51

  Zajmujemy się tworzeniem raportów i wycen rezerw na przyszłe świadczenia pracownicze. Nasze Biuro Aktuarialne zaprasza do zapoznania się z ofertą. golden-office.pl lub kalkulator-rezerw24.pl
 • Skarbnik, 2012-08-23 08:40:47

  skrajna obłuda - szastanie publicznymi pieniędzmiu dla pozorów uczciwości. Sami nie mogą oszacować? Ciekaw jestem ile to idiotyczne zlecenie będzie kosztować? Skandaliczn!!!!!!!