PARTNER PORTALU
 • BGK

Wyceniają przyszłe rezerwy na świadczenia pracownicze

 • ZWI    13 marca 2012 - 10:21

Katowice oszacują swe rezerwy na przyszłe świadczenia pracownicze złożoną metodą aktuarialną. Wyceny dokonają specjaliści z grupy Gumułka.
Zgodnie z przepisami rachunkowości i międzynarodowymi standardami rachunkowości, na jednostki nałożony jest obowiązek dokonywania biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów wynikających z obowiązku wykonania przyszłych świadczeń na rzecz pracowników. Chodzi o świadczenia wynikające z umów o pracę, Kodeksu pracy i układów zbiorowych pracy (odprawy, świadczenia urlopowe, nagrody jubileuszowe). Ich właściwe oszacowanie pozwala dość precyzyjnie ustalić przyszłe zobowiązania wobec pracowników.

Rozporządzenie ministra finansów z 19 stycznia 2012 zmodyfikowało jednak to zobowiązanie w stosunku do jednostek budżetowych, w tym również wobec jednostek samorządu terytorialnego. zmienione przepisy stanowią teraz, że podmioty te sporządzając sprawozdanie finansowe, w informacji uzupełniającej do tego sprawozdania, a nie w samym sprawozdaniu, zobowiązane są przedstawić „dane o wysokości środków na świadczenia pracownicze zabezpieczone w wieloletniej prognozie finansowej jednostki samorządu terytorialnego”. Z gmin, powiatów i województw oraz ich jednostek i zakładów budżetowych ściągnięty został więc obowiązek stosowania się do przepisów rachunkowości w zakresie dokonywania biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów wynikających z obowiązku wykonania przyszłych świadczeń na rzecz pracowników. -  Minister niepotrzebnie zróżnicował sprawozdania sektora publicznego od sprawozdań sektora prywatnego. Rachunkowość sektora publicznego oddala się tym samym od międzynarodowych standardów w tym zakresie – komentuje Radosław Gumułka, prezes grupy Gumułka.

Pomimo zmian w przepisach, część samorządów decyduje się w dalszym ciągu szacować rezerwy na świadczenia. Jednym z miast dbających o rzetelność swych sprawozdań są Katowice. Miasto podpisało właśnie z firmą Grupa Gumułka umowę na wycenę aktuarialną rezerw na przyszłe świadczenia na rzecz pracowników jednostek organizacyjnych miasta Katowice, odrębnie dla 200 jednostek i zakładów budżetowych (oceń działania prezydenta). - Dzięki naszej usłudze miasto poprawi jakość swych sprawozdań finansowych. Ujęcie rezerw na przyszłe świadczenia w informacji dodatkowej do sprawozdania pozwoli zapoznać się z przewidywanym poziomem przyszłych kosztów – mówi Radosław Gumułka.

Wspomniane wyżej rozporządzenie ministra finansów określa też, że ujawniona kwota rezerw ma wynikać z długoletniej prognozy inwestycyjnej, a nie z wyliczeń aktuarialnych. Tymczasem prognoza wieloletnia przygotowywana jest jedynie na okres, na jaki zaciągnięto zobowiązania. Powoduje to, że okresem prognozowania nie są objęte świadczenia pracownicze przypadające na lata następne. W konsekwencji poziom kosztów ujawniony w sprawozdaniu finansowym jednostek samorządu terytorialnego będzie niedoszacowany. Tym bardziej zatem zlecenie przez miasto Katowice wyceny pełnych kosztów pozwoli na pełną transparentność sprawozdania finansowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (3)

 • kam, 2017-01-09 18:49:37

  Rezerwy na świadczenia pracownicze to niełatwy temat, ale bardzo potrzebny. Z drugiej strony, aktualnie dostępnych jest tak wiele opcji online, że można to zrobić szybko i bezbłędnie bardzo niskim kosztem. Dla przykładu, warto odwiedzić stronę 24ivalue.pl
 • golden-office, 2014-11-26 09:23:51

  Zajmujemy się tworzeniem raportów i wycen rezerw na przyszłe świadczenia pracownicze. Nasze Biuro Aktuarialne zaprasza do zapoznania się z ofertą. golden-office.pl lub kalkulator-rezerw24.pl
 • Skarbnik, 2012-08-23 08:40:47

  skrajna obłuda - szastanie publicznymi pieniędzmiu dla pozorów uczciwości. Sami nie mogą oszacować? Ciekaw jestem ile to idiotyczne zlecenie będzie kosztować? Skandaliczn!!!!!!!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: