PARTNER PORTALU
 • BGK

Wycinka drzew: Jan Szyszko nie wyklucza korekty ustawy

 • MN    21 lutego 2017 - 11:26
Wycinka drzew: Jan Szyszko nie wyklucza korekty ustawy
Jan Szyszko, minister środowiska nie wyklucza, że ustawa o ochronie przyrody może być poprawiana. (fot. PTWP)

• – O ile jest jakaś luka prawna w poselskiej nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, to trzeba to naprawić – powiedział minister środowiska Jan Szyszko.

• Odniósł się w ten sposób do kwestii wycinki drzew pod działalność gospodarczą i tego, czy ustawa nie zawiera luk prawnych.

• Wycięcie drzewa pod działalność gospodarczą wciąż wymaga uzyskania zezwolenia.
Od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy, które regulują sprawy wycinki drzew i krzewów. Od tej pory bez zezwolenia można je wyciąć na prywatnej posesji pod warunkiem jednak, że ich usunięcie nie będzie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

– Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą musi uzyskać pozwolenie na wycięcie drzew – podkreśla minister Jan Szyszko.

Czytaj też: Grzegorz Schetyna: Wycinka drzew to mordowanie żywego organizmu

Minister odniósł się do kwestii wycinki drzew przed Urzędem Dzielnicy Warszawa Śródmieście. - Jeżeli zostało złamane prawo, sprawą powinien zająć się prokurator.

Minister zwrócił też uwagę na sprawę kontroli tego, czy wycinka bez wymaganego zezwolenia nie następuje pod działalność gospodarczą. Jak podkreśla, kontrola w tym zakresie należy do samorządu. Zaznacza jednak, że resort będzie uważnie analizował efekty praktyki stosowania nowej ustawy tak, aby wszelkie luki prawne zostały wyeliminowane.

Czytaj też: Kaczyński zapowiada zmiany w przepisach dot. wycinki drzew. "W nowych przepisach widać prawie lobbing"

Prof. Jan Szyszko zaznaczył, że celem nowych przepisów było zlikwidowanie niepotrzebnej biurokracji i fikcji administracyjnej oraz zniesienie obecnych ograniczeń dla właścicieli nieruchomości prywatnych w zakresie usuwania drzew i krzewów rosnących na ich działce.

– Jeśli są one wykorzystywane niezgodnie celem, w jakim zostały uchwalone, to jest to sprawa dla odpowiednich organów – dodał.

Czytaj też: Chorzów: Dodatkowe patrole sprawdzą legalność wycinek drzew

Minister Szyszko podkreślił, że podobnie jak Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, jest zdecydowanym przeciwnikiem łamania prawa i korupcji.

– Jeśli takie sytuacje będą miały miejsce to jest to sprawa dla organów ścigania – zaznaczył. – Jeśli taka będzie decyzja posłów, nie wykluczona jest nowelizacja tych przepisów – dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • w.potega@neostrada.pl, 2017-02-21 16:43:58

  Sowieci wszystko regulowali, a ludzie swoje ,,załatwiali". Wraca nowe?
 • STAN, 2017-02-21 15:04:21

  Do KO drzew przed właściciel: I to jest sedno problemu. Kilkadziesiąt lat sowietyzacji poczyniło pustkę w umysłach ludzi. Własność to takie pojęcie nieostre i w zasadzie niepotrzebne, o ile nie dotyczy mojej własnosci
 • ryszard, 2017-02-21 15:03:03

  Podniosło się wielkie larum tyko nikt nie pamięta że przez czterdzieści lat ludzie nie mogli na swojej działce wyciąć żadnego drzewa które kiedyś niefortunnie posadzili w miejscu gdzie pasuje jak pięść do nosa i powoduje zagrzybienie domu , rozsadzają korzenie chodnik i fundamenty a człowiek jest b...ezradny bo jacyś torroekolodzy na nic nie pozwalali , chwalę PiS za tą ustawę .  rozwiń