PARTNER PORTALU
  • BGK

Wycinka drzew, lobbing: PiS zmienia ustawę bo boi się CBA?

  • PAP/AT    22 lutego 2017 - 11:56
Wycinka drzew, lobbing: PiS zmienia ustawę bo boi się CBA?
Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach (fot.pixabay.com)

• Lider Nowoczesnej Ryszard Petru skomentował zapowiedź znowelizowania ustawy o ochronie przyrody dot. wycinki drzew.
• Być może Jarosław Kaczyński ma wiedzę, że lobbing był i woli tego nie badać przez CBA, tylko zmienić ustawę - powiedział Petru.
Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS.

W ocenie Petru, który był gościem Polsat News, prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w poniedziałek (20 lutego) zapowiedział zamiar znowelizowania ustawy o ochronie przyrody, przestraszył się, ponieważ "być może nie chce, żeby CBA to badało". "Jak rozumiem, być może Jarosław Kaczyński może ma wiedzę, że lobbing był i woli tego nie badać przez CBA, tylko zmienić ustawę, żeby to szybko pod dywan włożyć" - powiedział lider Nowoczesnej.

Petru zaznaczył, że w poniedziałek (20 lutego), razem z rzeczniczką Nowoczesnej Katarzyną Lubnauer, wskazywali "na poważne ryzyko lobbingu w tej sprawie".

"Apelowałem do CBA i do pani premier, żeby zbadało, kto zarobił na tej ustawie. Pan minister Szyszko nakupił całą masę działek przed wejściem ustawy w życie. Ja chciałbym wiedzieć o ile wzrosła wartość tych działek" - mówił lider Nowoczesnej.

Czytaj też: Wycinka drzew: Przepisy zostaną poprawione

Na pytanie dziennikarza, czy sugeruje, że Szyszko jest lobbystą, Petru odpowiedział: "Sugeruję, że mógł być, a nie, że był. Ja chciałem sprawdzić ile zarobił, kto się z nim kontaktował, kto miał wiedzę o tej ustawie wcześniej. To są konkretne pytania".

Petru pytany był również o spektakl "Klątwa" wystawiony w warszawskim Teatrze Powszechnym. Odpowiedział, zastrzegając, że czyni to na podstawie fragmentów nadawanych w telewizji, że to przekracza jego poczucie smaku. Jednocześnie zaznaczył, że "jest coś takiego jak wolność artystyczna". Według lidera Nowoczesnej "nikt nie powinien ingerować w wolność twórczą".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • to śmierdzi lobbingiem..., 2017-02-22 20:28:47

    CBA powinna zająć się raczej tą sprawą która dotyczy setek tysięcy Polaków których comiesięczne opłaty za śmieci budują zyski transferowane za granicę... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/poprawka-senatu-w-sprawie-in-house-pokazuje-sile-brudnych-pieniedzy,81668.html