PARTNER PORTALU
  • BGK

Wycinka drzew: przepisy się zmieniły, urzędnicy nie blokują wyrębu

  • KDS    26 lipca 2017 - 14:19
Wycinka drzew: przepisy się zmieniły, urzędnicy nie blokują wyrębu
Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody nie zatrzymała wycinki drzew (fot. pixabay.com)

Mimo zmiany przepisów, miejscy urzędnicy nadal nie blokują planowanych przez mieszkańców wycinek drzew. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" na ponad 100 zgłoszeń, które wpłynęły do UM w Warszawie nie wydano ani jednego zakazu wyrębu.
Tak samo sytuacja wygląda w Krakowie, gdzie do magistratu wypłynęło 60 zgłoszeń, Białymstoku, w którym urzędnicy rozpatrywali 31 zgłoszeń czy Bytomiu, gdzie sprawa dotyczy 14. Urzędnicy nie zakazują wycinki drzew, mimo, że w połowie czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody. Od tego czasu wrócił wymóg zgłoszenia w gminie zamiaru wycinki drzew. 

– To sztuka dla sztuki. Znowelizowane przepisy nie zapewniają skutecznej ochrony zieleni. Urzędnicy muszą przeprowadzić pracochłonną procedurę, a i tak kończy się ona zgodą na wycinkę – w rozmowie z "DGP" twierdzi Marek Szolc, prawnik z fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Jego zdaniem konieczne jest stworzenie nowych przepisów, które dadzą samorządom realne możliwości wstrzymania wycinki.

Czytaj : Opłaty za wycinkę drzew i krzewów: Jest rozporządzenie Ministra Środowiska

Na nowe przepisy utyskują również główni zainteresowani. Urzędnicy uważają, że są one nieprecyzyjne, przez co dają wiele możliwości interpretacji. Jak twierdzą sama procedura zgłaszania wycinki drzew jest zbyt skomplikowana, a obowiązujecie terminy, jakie urzędnicy mają na dokonanie oględzin drzewa (21 dni od zgłoszenia) i zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu (14 dni od daty oględzin) są nierealne do dotrzymania. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Bogdan Sitnicki, 2017-08-01 09:40:16

    Niech się urzędnicy zabiorą za temat wycinki drzew na terenach lasów państwowych, gdzie działa się intensywnie przez cały rok zapewniając ministrom chaty z bali. Tam kwitnie proceder! Wara od drzew na naszych działkach prywatnych! Co moje, to nie twoje - urzędniku!!!
  • ..., 2017-07-26 14:39:23

    To znak, że trzeba było awantury aby administracja zmądrzała i zrozumiała, że podmiotem jest człowiek a nie jego drzewa na jego własnym gruncie....