PARTNER PORTALU
 • BGK

Wydatki samorządów na kulturę, dotacje dla jednostek kultury: Oszczędzanie staje się koniecznością

 • Henryk Gryko    21 września 2016 - 15:53
Wydatki samorządów na kulturę, dotacje dla jednostek kultury: Oszczędzanie staje się koniecznością
W 2015 r. w województwach ponad jeden miliard wydano na dotacje podmiotowe dla jednostek kultury (zdjęcie ilustracyjne, fot.wdk-kielce.pl

• Czy mniejsze niż w poprzednich latach wydatki z budżetów samorządowych na kulturę oznaczają oszczędzanie na kulturze?
• Przy obecnym poziomie i strukturze dochodów i zadaniach województw większe wydatki w wielu województwach nie są możliwe.
• Blisko 18 proc. (od 8,2 do 43,5 proc.) dochodów podatkowych województwa przeznaczają na dotacje podmiotowe dla jednostek kultury.
Ostatnimi czasy słyszy się i czyta, że samorządy mało wydają na ochronę zdrowia, że oszczędzają na wydatkach związanych z kulturą. Zatem kilka informacji o dotacjach podmiotowych dla jednostek kultury z budżetów województw w 2015 r.

Czytaj też: GUS: samorządy oszczędzają na kulturze

W 2015 r. z budżetów województw udzielono dotacji podmiotowych dla jednostek kultury na kwotę 1 023,7 mln zł, co stanowi 17,7 proc. dochodów podatkowych uzyskanych przez województwa.

Różnie to wygląda w województwach. Największy udział: podlaskie 43,5 proc. (43,3 mln zł dotacji), warmińsko - mazurskie 34,5 proc. (39,6 mln zł dotacji) oraz świętokrzyskie 29,3 proc. (29,5 mln zł dotacji).

Najmniejszy udział, co jest oczywiste, zanotowały województwa o najwyższych nominalnie dochodach podatkowych: mazowieckie 8,2 proc. (134,5 mln zł dotacji), dolnośląskie 12,2 proc. (72,1 mln zł dotacji) oraz wielkopolskie 15,5 proc. (90,9 mln zł dotacji).

Dotacje podmiotowe dla jednostek kultury udzielone z budżetów województw w 2015 r. w złotych na 1-go mieszkańca:

 

W kwotach nominalnych najwyższe dotacje dla jednostek kultury: mazowieckie – 134,5 mln, śląskie – 130,7 mln oraz małopolskie – 94,7 mln zł.

Oszczędzanie na kulturze

Trudno się silić na określenie optymalnego udziału, bowiem różna jest struktura wydatków w województwach. Wydaje się jednakże, iż przeznaczanie blisko 1/3 dochodów podatkowych na jednostki kultury, przy załamaniu się obecnie funkcjonujących mechanizmach korekcyjno-wyrównawczych dochodów, może zmusić do „oszczędzania” na kulturze.

W budżetach samorządów ciągle występują pieniądze „znaczone” i „nieznaczone” – o kierunkach wydatkowania tych drugich decydują same samorządy (w przypadku województw to dochody podatkowe plus subwencje).

W 2015 r. województwa dysponowały kwotą ponad 7,3 mld zł, z czego ponad jeden miliard wydano na dotacje podmiotowe dla jednostek kultury – średnio 14 proc.. Różnice pomiędzy województwami są duże.

Wysokość dotacji na jednego mieszkańca

Interesującym wskaźnikiem finansowania jednostek kultury jest wysokość dotacji podmiotowych na jednego mieszkańca. Wyższe wydatki od średniej krajowej (26,63 zł) wystąpiły w siedmiu województwach: pomorskie 34,13 zł, podlaskie 33,96 zł, kujawsko-pomorskie 31,87 zł, śląskie 28,59 zł, małopolskie 28,09 zł, warmińsko – mazurskie 27,48 zł oraz łódzkie 27,30 zł.

Najniższe dotacje na jednego mieszkańca odnotowały województwa: podkarpackie – 18,93 zł, lubelskie – 22,09 zł oraz opolskie – 23,12 zł.

Oszczędzanie z natury jest zjawiskiem pożytecznym, a czasami staje się koniecznym. Trzeba otwarcie powiedzieć, że przy obecnych dochodach samorządów, ustawowych ich zadaniach do realizacji oraz wysokim poziomem zadłużenia – środki z oszczędności powinny stanowić jedno z istotnych źródeł finansowania rozwoju. Innej drogi w zasadzie nie ma, bo środki unijne kiedyś się skończą.

Samorządy polskie są bardzo zróżnicowane. Nie tylko poprzez wieloszczeblowość. Także każde województwo jest inne. Tego często nie dostrzegają krytycy działań samorządów. Chciałoby się powiedzieć, że krytyk powinien być jak fryzjer, zanim użyje brzytwy, to najpierw namydli. Krytycy samorządów coraz częściej golą bez namydlenia, na sucho.

Henryk Gryko (skarbnik województwa podlaskiego).

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • tojam..., 2016-09-29 08:19:23

  Cofna nas do etapu...MOCIUM PANIE....(cimnatą łatwiej sie rzadzi)
 • glaertes, 2016-09-23 14:39:18

  A pensje?! Może od tego trzeba zacząć? Pozwalniać tych różnych asystentów, doradców, klakierów, przydupasów dyrektorów, redukcja stanowisk! Takie były kiedyś dawno dawno temu plany PiS-u! I co? I nic! Wszystko po staremu, wszak trzeba nagrodzić wiernych ale miernych?! Alleluja i do przodu...  rozwiń
 • gleartes, 2016-09-23 11:33:19

  Po co gojom kultura: grill, pyfko i zielona trawka ewentualnie autko pucować, a nie tam kultura!