PARTNER PORTALU
  • BGK

Wydłużono czas na zgłaszanie propozycji zmian w prawie dot. samorządów

  • PAP    10 lutego 2015 - 16:28
Wydłużono czas na zgłaszanie propozycji zmian w prawie dot. samorządów

Do końca lutego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie przyjmować propozycje zmian w przepisach dotyczących gmin, powiatów, województw od wszystkich zainteresowanych prawem samorządowym. MAC wydłuża termin w związku z dużym zainteresowaniem akcją.
Dotąd MAC dawało czas na włączenie się do publicznej debaty na tematy samorządowe do 6 lutego. "W związku z dużym zainteresowaniem debatą dotyczącą przyszłości samorządu w Polsce, przedłużony zostaje termin zgłaszania propozycji rozwiązań do końca lutego" - poinformowało ministerstwo w poniedziałkowym komunikacie.

Debata nad przyszłością samorządu ma związek z ogłoszonym przez premier Ewę Kopacz na początku listopada przeglądem prawa samorządowego. Szefowa rządu zapowiedziała powołanie nadzwyczajnej sejmowej komisji ds. samorządu, w której zasiąść mają przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. Według Kopacz wnioski z prac komisji mają być gotowe wiosną 2015 r. Wedle informacji zamieszczonych na stronie internetowej Sejmu, komisja jeszcze nie powstała.

Rzecznik prasowy resortu administracji i cyfryzacji Artur Koziołek w styczniowej rozmowie z PAP podkreślał, że debata ma na celu zebranie propozycji zmian w przepisach prawa samorządowego; dodał, że "zebrane postulaty zostaną poddane wnikliwej analizie i posłużą wypracowaniu propozycji kierunków zmian przepisów regulujących funkcjonowanie samorządu gmin, powiatów i województwa". Według Koziołka debata skierowana jest do wszystkich podmiotów zainteresowanych problematyką prawa samorządowego.

Propozycje zmian w przepisach regulujących działalność samorządu można przesyłać do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji do końca lutego br. Formularz znajduje się pod adresem: https://mac.gov.pl/konsultacje/przeglad-prawa-samorzadowego, który po wypełnieniu należy przesłać na adres e-mail: postulatysamorzadowe@mac.gov.pl. Propozycje zmian dla jednej ustawy należy zgłosić na jednym formularzu (zasada jeden formularz - jedna ustawa). W przypadku propozycji do kilku ustaw, formularze wypełnia się odrębnie dla każdej z ustaw.

"25 lat funkcjonowania samorządu to czas na przegląd, gdzie mamy bardzo słabe obszary funkcjonowania samorządu, a gdzie są te przeregulowane, gdzie są niedowartościowane finansowo" - mówiła premier Kopacz po spotkaniu 5 listopada z wicepremierem, szefem PSL Januszem Piechocińskim, liderem SLD Leszkiem Millerem oraz przewodniczącym Twojego Ruchu Januszem Palikotem.

Z kolei prezydent Bronisław Komorowski w ubiegłym roku wyrażał nadzieję, że 2015 r. będzie rokiem samorządności - czasem "refleksji i dumy z okazji 25-lecia polskiej samorządności".

25 lat temu - w styczniu 1990 r. - premier Tadeusz Mazowiecki ogłosił zamiar przeprowadzenia nowych wyborów do rad gmin. Senat przyjął pakiet ustaw samorządowych jeszcze w tym samym miesiącu, Sejm uchwalił je w marcu. Na ich podstawie wprowadzono w ponad dwóch tysiącach gmin samorząd. W miejsce istniejących w PRL rad narodowych wprowadzono rady gmin o znacznie większych uprawnieniach. 27 maja 1990 r. przeprowadzono do rad gmin wybory - pierwsze całkowicie wolne po 1989 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.