PARTNER PORTALU
  • BGK

Wygaśnięcie mandatu Krzysztofa Żuka: Odwołanie do WSA i NSA potrwa. Jak długo?

  • AW    8 lutego 2017 - 12:15
Wygaśnięcie mandatu Krzysztofa Żuka: Odwołanie do WSA i NSA potrwa. Jak długo?
Prezydent Lublina zapowiedział niezwłoczne złożenie skargi na rozstrzygnięcie zastępcze wojewody, ale ma na to 30 dni (fot. Facebook)

• Wojewoda lubelski wydał zarządzenie ws. wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.
• Ten zapowiedział odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a jak będzie trzeba, również skargę kasacyjną do NSA.
• Sąd może przychylić się do skargi jak i utrzymać w mocy decyzję wojewody. 
• Nawet przy niekorzystnych dla Żuka wyrokach, odwołany prezydent może zyskać jeszcze kilka miesięcy na stanowisku.
Przypomnijmy, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wydał w poniedziałek (6 lutego) zarządzenie zastępcze o wygaśnięciu mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. Stało się to na wniosek CBA, które zarzuca Żukowi złamanie ustawy antykorupcyjnej.

Wcześniej radni nie podjęli uchwały o wygaśnięciu mandatu prezydenta. Sam Krzysztof Żuk konsekwentnie utrzymuje, że nie złamał prawa, a decyzja o jego odwołaniu ma charakter polityczny.

Decyzja wojewody nie jest jednak prawomocna, a prezydent Lublina już zapowiedział złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- Będę bronił swojego dobrego imienia i niezwłocznie skieruję sprawę na drogę sądową, korzystając z przysługującego mi prawa złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a jeśli będzie taka konieczność - także do Naczelnego Sądu Administracyjnego – zapowiedział.

Do czasu prawomocnego wyroku będzie nadal sprawował funkcję prezydenta.

Procedura odwoławcza trwa. Jak długo?

Prezydent mówił wprawdzie o niezwłocznym złożeniu skargi na rozstrzygnięcie zastępcze wojewody, ale ma na to 30 dni. Następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny wyznaczy rozprawę. Zwykle czeka się na nią klika miesięcy, ale w takim przypadku na pewno potrwa to krócej.

- To jedna ze spraw klasyfikowanych „poza kolejnością”. Oczywiście sąd nie rzuci nagle wszystkich innych spraw, by nią się zająć, ale na pewno rozprawa odbędzie się szybciej niż wynikałoby to ze zwykłej kolejki – mówi sędzia Marek Zalewski, rzecznik prasowy WSA w Lublinie.

Ustawodawca nie wskazuje terminu, w jakim rozprawa musi zostać wyznaczona. Praktyka pokazuje, że rozprawy o specjalnym statusie wyznaczone są zwykle w ciągu miesiąca od złożenia odwołania.

Co do zasady postępowanie WSA kończy się na pierwszej rozprawie.

- Zgodnie z ustawą „Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi", sąd administracyjny powinien podejmować czynności zmierzające do szybkiego załatwienia sprawy i dążyć do jej rozstrzygnięcia na pierwszym posiedzeniu – wyjaśnia dalej sędzia Zalewski. - Sad administracyjny to sąd prawa, rozstrzyga więc o kwestiach prawnych podjętych decyzji organów administracyjnych i ustosunkowuje się do zarzutów podjętych w skardze na te organy. Nie ma postępowania dowodowego, powoływania biegłych – dodaje.

Nie ma też obowiązku stawienia się stron na rozprawie. Mogą one jednak osobiście lub za pośrednictwem pełnomocników przedstawić swoje argumenty. Po zapoznaniu się z nimi sąd wyda wyrok.

- Publikacja wyroku może zostać odroczona o tydzień czy dwa, aż sąd zapozna się z ewentualnymi racjami stron przedstawionymi na rozprawie – kontynuuje Zalewski.

Od wyroku WSA obu stronom przysługuje odwołanie – skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Na jej złożenie strony mają 30 dni od doręczenia im uzasadnienia wyroku WSA.

Rozstrzygnięcia NSA również zapadają na pierwszej rozprawie. Wyrok NSA jest prawomocny.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • EWA, 2017-02-09 15:27:58

    Do Lubelak: a co jest zciem wedlug ciebie? dlaczego PiS znow daje mozliwosc tym gnidom i pluskwom, zeby swoje gierki przestepcze w nasze zycie wprowadzaly i narazaly panstwo i nas wszystkich na wydatki z ich zlodziejskimi i przestepczymi sprawkami i oskarzeniami! czy raz stracic wladze przez te kmio...ty poprzednich "kadencji" to Wam za malo! nalezy przede wszystkim wyrzucic te lepkie raczki z kazdej sfery naszego zycia spolecznego i politycznego! do roboty PiS-owcy! niech wreszcie zamilkna i nie majacza o wladzy! narod wybral Was to do boju z pluskwami!  rozwiń
  • Lubelak, 2017-02-09 08:50:04

    Lublin murem za Życiem!!!!!!!