PARTNER PORTALU
  • BGK

Wykup działek będzie łatwiejszy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    8 sierpnia 2011 - 07:11

Przedsiębiorcy, którzy są użytkownikami wieczystymi, będą mogli wykupić nieruchomości.
Takie rozwiązanie zawiera Przyjęta prze Senat nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami. Prezydent ma 3 tygodnie na jej podpisanie. Nowe przepisy wejdą w życie jesienią – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z przekształceń będą mogli skorzystać wszyscy użytkownicy wieczyści oraz ich następcy jeśli użytkowanie wieczyste przysługiwało im od 13 października 2005 r. Dziś szansy na wykup nie mają firmy, które grunty wykorzystują pod działalność gospodarczą, np. wybudowały biurowce.

Czytaj też: Podwyżki za użytkowanie wieczyste co trzy lata

Przy przekształceniach na nieruchomościach Skarbu Państwa osobom fizycznym będzie przysługiwać 50 proc. bonifikaty. Przedsiębiorcy nie skorzystają z takiej możliwości. Na gruntach miast wysokości bonifikat uregulują samorządy.

Nowe przepisy ograniczą także plagę podwyżek opłat rocznych. Drastyczne podwyżki zostaną rozłożone na trzy lata, np. jeśli podwyżka będzie wynosiła 360 proc., to w pierwszym roku użytkownik wieczysty zapłaci o 100 proc. więcej, w drugim roku o 130 proc. więcej i w trzecim o 130 proc. więcej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • piramidka, 2011-08-08 19:27:50

    Kiedy będzie łatwiej?Być może nigdy...
  • INKA, 2011-08-08 19:10:17

    na pewno do tego dojdzie, ale jeszcze nie teraz.