PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyrok za wyłudzenia przy remoncie teatru

  • PAP    18 czerwca 2012 - 17:50

Na karę roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata i 4,8 tys. zł grzywny skazał w poniedziałek Sąd Rejonowy w Elblągu właściciela firmy budowlanej Arkadiusza L. za nieprawidłowości, jakich się miał dopuścić podczas remontu elbląskiego Teatru im. Aleksandra Sewruka.
Ponadto sąd zobowiązał oskarżonego do naprawy szkody; musi on zapłacić solidarnie na rzecz teatru oraz warmińsko-mazurskiego urzędu marszałkowskiego jako organu prowadzącego teatr kwotę 30 tys zł. Drugiego z zasiadających na ławie oskarżonych, który odpowiadał za brak nadzoru nad wykonawcą remontu sąd uniewinnił. Wyrok nie jest prawomocny.

Proces dotyczył prac remontowych w teatrze w 2004 r., kiedy to całkowicie odnowiono widownię dużej sceny.

Zdaniem prokuratury firma remontująca obiekt teatru miała wyłudzić 189 tys zł. Na ławie oskarżonych zasiadało początkowo trzech oskarżonych: właściciel firmy budowlanej Arkadiusz L., który był generalnym wykonawcą, oraz Stanisław K. i Jacek R., którzy pełnili role inwestorów zastępczych. Ciążył na nich zarzut niedopełnienia obowiązku i braku nadzoru nad wykonawcą remontu. Sprawa Jacka R. została wcześniej wyłączona do oddzielnego rozpatrzenia i umorzona.

W poniedziałek sąd uznał Arkadiusza L. za winnego działań, które doprowadziły do niekorzystnego rozporządzenia mieniem teatru i samorządu województwa. Według sądu mężczyzna wyrządził szkodę, ale dużą mniejszą niż przypisaną w akcie oskarżenia. Został uznany za winnego wyrządzenia szkody w wysokości 67 tys. zł. Jak uznał sąd, właściciel o taką kwotę zawyżył kosztorys powykonawczy inwestycji.

Drugiego z zasiadających na ławie oskarżonych Stanisława K., który jako inwestor zastępczy z ramienia teatru miał sprawować nadzór nad wykonawcą, sąd uniewinnił.

Remont widowni dużej sceny w elbląskim teatrze był jednym z etapów modernizacji placówki. Przebudowano także zaplecze techniczne, garderoby i scenę teatru. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.