PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyrzucony wykonawca zapowiada pozew

  • PAP    11 lipca 2012 - 18:00
Wyrzucony wykonawca zapowiada pozew

Wykonawca największej inwestycji w Szprotawie czuje się pokrzywdzony decyzją burmistrza o wypowiedzeniu umowy na prace budowlane związane z gospodarką wodno-ściekową i zapowiada proces sądowy. Łączna wartość kontraktu wynosi ponad 98 mln zł.
Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha wypowiedział 4 lipca br. umowę wykonawcy inwestycji pn. "Kompleksowe rozwiązanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Szprotawa" zleconej do realizacji konsorcjum w składzie: Zakład Ogólnobudowlany "ZBOIS" Sp. z o.o. z Krakowa (lider konsorcjum) i Ecoservice Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. z Zielonej Góry (partner).

Czytaj też:Burmistrz wyrzuca wykonawcę

Inwestycja obejmuje przebudowę oczyszczalni ścieków, rozbudowę stacji uzdatniania wody i budowę sieci kanalizacji sanitarnej. Aktualny stopień zaawansowania finansowego kontraktu urzędnicy ocenili na 8,9 proc. Zgodnie z umową wykonawca (z którym zerwano umowę) miał zakończyć wszystkie prace do września 2013 r. Według władz gminy wykonawca nie jest w stanie dotrzymać terminów.

Z taką oceną sytuacji nie zgadzają się przedstawiciele wykonawcy.

Przedstawiciele Zakładu Ogólnobudowlanego "ZBOIS" Sp. z o.o. z Krakowa uważają, że nie mogli rozpocząć większości prac w terminie z uwagi na opóźnienia w wydawaniu pozwoleń i wady dokumentacji projektowej, która jest własnością gminy.

Firma przyznała, że miała przejściowe problemy z płynnością finansową, ale zostały one rozwiązane a angażując wielu podwykonawców jest obecnie w stanie dotrzymać terminów wynikających z kontraktu.

"Gmina nie miała zamiaru zrealizować z naszym konsorcjum tego zadania do końca. Jedynie naszym kosztem i sumptem naprawiono wszystkie wady w dokumentacji projektowej, która przecież jest własnością zamawiającego, a następnie wypowiedziano nam umowę, co jest bardzo krzywdzące dla naszej firmy. Wypowiedzenie umowy będzie skutkowało procesem sądowym o przyznanie nam odszkodowania, z którym na pewno wystąpimy" - powiedziałprzedstawiciel Zakładu Ogólnobudowlanego "ZBOIS" Sp. z o.o. z Krakowa Piotr Michniewicz.

Według niego, odszkodowanie może wynieść 10 mln złotych oraz dodatkowe koszty wszystkich roszczeń, strat materialnych i moralnych z uwagi na upadłość wielu firm. Ostateczna kwota odszkodowania w opinii firmy może przekroczyć 30 mln zł, a ponadto gmina ma zbyt mało czasu na wyłonienie nowego wykonawcy i zakończenia prac w terminie gwarantującym otrzymanie dofinansowania z funduszy unijnych.

"Proces sądowy to dla nas ostateczność, bo jesteśmy firma budowlaną i chcemy skończyć ten kontrakt na placu budowy a nie w sądzie. Liczymy, że dojedziemy z władzami gminy do porozumienia dla dobra obu stron" - dodał Michniewicz.

Kierownictwo krakowskiej firmy wystosowało do radnych ze Szprotawy list otwarty, w którym przedstawiają szczegółowy opis problemów z realizacją inwestycji oraz swoje racje. Apelują w nim do radnych, aby przekonali burmistrza do cofnięcia decyzji o rozwiązaniu umowy.

W oświadczeniu burmistrz Szprotawy napisał: "Nie obawiam się spraw sądowych, jeśli takie wytoczy nam wykonawca. Jestem głęboko przekonany o słuszności podjętej przeze mnie decyzji".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Pająk, 2012-08-19 11:59:32

    Burmistrz szprotawy to prostak i kumoter na 100% ma jakiś własny interes w tym co zrobił straciłem przez niego dobrą prace jaką miałem pracując na tej budowie w firmie ZBOIS, wszystkie te przekłamania ze strony burmistrza o wielkich opóźnieniach na ul.Młynarskiej są faszywe lub przesadzone. Rubacha ...rzucał kłody pod nogi i od dłuższego czasu utrudniał wszelkie działania, a teraz rozsyła swoich ludzi z dziwnymi petycjami po szprotawskich domach zbierając podpisy ludzi nieświadomych jego błędu w celu uzbierania sobie poparcia w sprawie decyzji jaką podjoł i zrealizował, to dowodzi jaki to prosty chłop ze wsi pierw zrobił coś a teraz ludzi pyta czy są za nim, skończy się tak że szprotawa straci grube miliony rachunki za wode wzrosną ogromnie za co wszyscy zapłacimy a on w najgorszym razie zstraci urząd burmistrza. A WIĘC SZPROTAWIACY ZA NIM ZNÓW WYBIERAC BĘDZIECIE ZASTANÓWCIE SIĘ CZY CHODOWCA ŚWIŃ I KRÓW JEST DOBRYM KANDYDATEM NA BURMISTRZA!!!  rozwiń