PARTNER PORTALU
  • BGK

Wysoki rating Krakowa utrzymany

  • PAP    23 grudnia 2011 - 07:17
Wysoki rating Krakowa utrzymany

Agencja ratingowa Standard&Poor's utrzymała długoterminową ocenę wiarygodności kredytowej Krakowa na poziomie A– z perspektywą stabilną.
Ocena Krakowa jest równa ratingowi Polski i najwyższa z możliwych do uzyskania przez krajowe jednostki samorządu terytorialnego.

Czytaj też: Rząd podmienił budżet. Tego nie ma w konstytucji

„Cały czas czytam, słyszę o katastrofie finansowej, o fatalnej sytuacji, o czymś, co powoduje prawie rozpad Krakowa, a tymczasem największa na świecie agencja ratingowa Standard&Poor's, ta sama, która obniżyła rating Stanom Zjednoczonym i kilku innym krajom, utrzymała naszą ocenę na poziomie najwyższym, jaki jest możliwy dla Polski” – powiedział dziennikarzom w czwartek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (zabierz głos/oceń prezydenta).

Według niego ocena S&P oznacza w praktyce, że Kraków jest miastem, które „prowadzi dobrą politykę finansową, beż żadnych zagrożeń”.

Prezydent przypomniał, że analitycy S&P zasugerowali nawet w swojej ocenie możliwość powiększenia zadłużenia Krakowa poprzez zaciąganie kredytów na spółki miejskie. W opinii Majchrowskiego nie ma obecnie takiej potrzeby, bo wszystkie przedsięwzięcia realizowane przez te firmy mają zabezpieczone finansowanie.

Prognozowane na koniec tego roku skumulowane zadłużenie miasta wyniesie nieco ponad 2 mld zł, czyli blisko 58,6 proc. rocznych dochodów gminy. Maksymalny pułap tego wskaźnika może wynieść 60 proc.

Przyznanie Krakowowi w 2011 roku ratingu na poziomie A– z perspektywą stabilną oznacza utrzymanie przez miasto pozycji z lat 2008–2010. W 2008 roku Kraków jako pierwsze Polskie miasto otrzymał od S&P rating w kategorii „A”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.